تاریخ : جمعه, ۲۶ دی , ۱۳۹۹ 2 جماد ثاني 1442 Friday, 15 January , 2021

آخرین اخبار

انتصابات جدید در هیئت دو و میدانی شهرستان مسجدسلیمان رسالت بنیاد مسکن و ستاد بازسازی ساخت منازل برای محرومین و آسیب دیده گان است محکومیت شهردار اهواز و رئیس سابق آبفا به یکسال حبس و ۲ سال انفصال از خدمت جلسه هم اندیشی دفتر نماینده ، اداره ورزش و جوانان و هیئت وزنه برداری برگزار شد گزارشی از وضعیت مرکز فوریت های پزشکی و درمانی مسجدسلیمان ارائه شد رتبه نخست روابط عمومی دانشگاه پیام نور استان خوزستان در بین روابط عمومی دانشگاههای پیام نور کشور تعویض مدیر عامل و هیئت مدیره تیم نفت مسجدسلیمان در نیمه اول اعزام بیمار چاقو خورده با بالگرد جوان ۲۵ ساله خود را حلق آویز کرد استاد بهروز صالحی درگذشت تست استعدادیابی و جذب بازیکن برای لیگ استان خوزستان میز خدمت و تسهیل در انجام امور شهروندان بازدید ریاست اداره محیط زیست شهرستان لالی از واحد بهره‌برداری لالی روستای سرکُت شهنی پس از سالها روشن شد سونامی رای در انتخابات ۱۴۰۰ با تایید صلاحیت خاتمی آزادی بیان، فرصت یا تهدید مکلف به تمکین از تصمیم ستاد کرونا در برگزاری مراسم محرم هستیم پیام مدیر مسئول پایگاه خبری دیدبان مسجدسلیمان به مناسبت روز خبرنگار مدیریت آبفا مسجدسلیمان، اصلاح یا تغییر؟ مصاحبه سرپرستار بخش ایزوله تنفسی بیمارستان ۲۲ بهمن با برنامه شبهای کارون برگزاری مرحله کشوری بخش حفظ بیست و چهارمین دوره مسابقات قرآن آغاز ثبت‌نام پذیرفتگان مقطع کارشناسی دانشگاه پیام نور در ترم جدید کاشت نهال با کمک خیرین در دانشگاه پیام نور مرکز دزفول پایان بزرگ مرد کوچک اولین جلسه هیئت  ورزشهای همگانی شهرستان مسجدسلیمان درسال جاری برگزار شد اعطای تسهیلات بن کتاب به دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه ۳۰ دی آخرین مهلت بخشودگی بدهی و سنوات دانشجویان متقاضی بازگشت به تحصیل/بازگشت به تحصیل ۷ هزار دانشجو از ابتدای سال جاری منظور از دعوای جلب شخص ثالث چیست شرایط و مهلت ارائه دادخواست این دعوی چگونه است؟ پویش قهرمان من با عنوان دلنوشته ای به سردار دلها توسط مرکز رامهرمز برگزارشد گرامیداشت شهدای دانشجو در شهرستان اندیمشک برگزارشد پیرزن مسجدسلیمانی منتظر نگاه ویژه مسولین و مردم اولین جشنواره بزرگ ورزشی ورزش کارگری شهرستان مسجدسلیمان به مناسبت دهه فجر برگزار می‌شود تیم بانوان وزنه‌برداری شهرستان مسجدسلیمان نایب قهرمان شد بازدید معاون حقوقی و امور هماهنگی وزارت ورزش و جوانان برگزاری مراسم پرفیض زیارت عاشورا به منظورحفظ سلامتی و حال دانشجویان و مراجعه کنندگان توزیع ماسک رایگان بین دانشجویان مرکز رامهرمز

2
یادادشتی ازسعید کریمی

قوم گرایی آفتی در راه توسعه

  • زمان تقریبی مطالعه این خبر : 2 دقیقه
  • کد خبر : 4837
  • ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۴:۵۱
قوم گرایی آفتی در راه توسعه

با وجود رونق تمدنِ شهر و شهرنشینی به طور عمده تمدن و فرهنگ ما مردم این استان هنوز هم تا حدود زیادی دست نخورده باقی مانده است.
عناصر و مؤلفه‌های تیره و طوایف طی قرن‌های متمادی بین طوایف و مردم استان پیوندی محڪم ایجاد نموده، چنان‌ڪه احساس طایفه‌گرایی و خویشاوندگرایی در میان ما خوزستانیها ڪتمان‌ناپذیر است.

دیدبان مسجدسلیمان سعید کریمی کارشناس ارشد حقوق خصوصی :با وجود رونق تمدنِ شهر و شهرنشینی به طور عمده تمدن و فرهنگ ما مردم این استان هنوز هم تا حدود زیادی دست نخورده باقی مانده است.
عناصر و مؤلفه‌های تیره و طوایف طی قرن‌های متمادی بین طوایف و مردم استان پیوندی محڪم ایجاد نموده، چنان‌ڪه احساس طایفه‌گرایی و خویشاوندگرایی در میان ما خوزستانیها ڪتمان‌ناپذیر است.
امروز نیازِ ڪشور رسیدن به انسجام استراتژیک است.
منظور از انسجام استراتژیک رسیدن به ترڪیب مناسبی از مصالح ملی، منفعت ملی و علایق جزئی می باشد ڪه موضوع قومیت ها و مطالبات گوناگون آنها را می توان در رڪن سوم یعنی همان علایق جزئی جای داد.
بنابراین لازم است ڪه تفڪرات ناسیونالیستی به ویژه در میان نخبگان فڪری و سیاسی قومیت های گوناگون از میان برداشته شده و تمام افڪار به یک هدف واحد ڪه همان پیشرفت ایران اسلامی است، معطوف گردد.
بطور ڪلی ثابت شده است ڪه قومیت گرایی یڪی از اُفت های جامعه بشری است ڪه درطول تاریخ رنج و ستم بی شماری را برانسانها تحمیل ڪرده است.
نماد طایفه و قوم گرایی در مراسمات مختلف شڪل می‌گیرد و به هنگام وقایع خاص همچون انتخابات به اوج می‌رسد.
شاید قبل از هر چیزی دیگر بتوان قوم گرایی را بزرگ‌ترین آفت محیط‌های کوچک سنتی نظیر شهرِ ما دانست.
قوم گرایی و رانت فامیلی یک سیستم را کوچک نگه داشته و از افراد خلاق و شایسته محروم می‌ڪند، لذا باید برای ڪاهش این مساله ڪار مداوم چند ساله صورت گیرد.
طایفه گرایی و قوم پرستی پدیده ای مذموم است ڪه به عنوان یڪی از عوامل توسعه نیافتگی شهرهای کوچک شناخته می شود.
شهروندان با توجه به دارا بودن حق اکولوژیک و حق زیستن در یک فضا می‌بایست در مورد آینده اظهارنظر ڪنند.
این در حالی است ڪه الگوهای رفتاری شهروندان در انتخابات در شهرهای بزرگ با شهرهای میانی و کوچک متفاوت می‌باشد.
به‌بیان‌دیگر در شهرهای بزرگ همچون تهران، مشهد، اصفهان، ڪرج و شیراز با توجه به ڪاهش اثرات روابط قومیتی، رفتارهای انتخاباتی حزبی‌تر، سازمان‌یافته‌تر و نهادی‌تر می‌باشد.
اما در شهرهای کوچک الگوهای رفتاری شهروندان به‌ ویژه در انتخابات محلی نظیر شوراها مبتنی بر روابط قومی و مذهبی و طایفه‌ای می‌باشد.
ماحصل و نتیجه قبیله گرایی در هر نوع انتخابی باعث شڪل‌گیری پدیده اجتماعی به نام نپوتیسم در جامعه است.
نپوتیسم به معنی جایگزینی روابط به‌جای ضوابط، خویشاوند سالاری و به‌ عبارت‌دیگر قوم و خویش بازی در یک اجتماع است و باعث رواج فساد می‌شود و به وحدت ملی آسیب خواهد رساند و از آن به‌ عنوان یڪی از موانع توسعه ڪشور یاد می‌شود.
برای مقابله با این معضل اجتماعی فراگیر در هر جامعه شهری، استقرار قوانین سخت و نظارت صحیح بر اجرای آن و همچنین گزینش افراد بر اساس شایسته‌سالاری می‌باشد.
شایسته‌سالاری به معنای ورود بهترین‌ها، باسوادترین‌ها برای اداره یک سازمان، یک‌نهاد و درنهایت یک ڪشور است.
به امید روزی ڪه شایسته‌سالاری، تخصص گرایی و توانمندی به‌جای قوم‌گرایی، اپیدمی و همه‌گیر شود و این آرزو دور از دسترس نیست.

لینک کوتاه : https://didebanmis.ir/?p=4837

نظر دهید:

قوانین ارسال نظرات
  • نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  • نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  • نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  • برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  • نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  • نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • جهت ارسال نظرات ، حتما آدرس ایمیل خود را به صورت صحیح و بدون www وارد کنید.