تاریخ : سه شنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۹ 6 جماد ثاني 1442 Tuesday, 19 January , 2021

آخرین اخبار

انتصابات جدید در هیئت دو و میدانی شهرستان مسجدسلیمان رسالت بنیاد مسکن و ستاد بازسازی ساخت منازل برای محرومین و آسیب دیده گان است محکومیت شهردار اهواز و رئیس سابق آبفا به یکسال حبس و ۲ سال انفصال از خدمت جلسه هم اندیشی دفتر نماینده ، اداره ورزش و جوانان و هیئت وزنه برداری برگزار شد گزارشی از وضعیت مرکز فوریت های پزشکی و درمانی مسجدسلیمان ارائه شد رتبه نخست روابط عمومی دانشگاه پیام نور استان خوزستان در بین روابط عمومی دانشگاههای پیام نور کشور تعویض مدیر عامل و هیئت مدیره تیم نفت مسجدسلیمان در نیمه اول اعزام بیمار چاقو خورده با بالگرد جوان ۲۵ ساله خود را حلق آویز کرد استاد بهروز صالحی درگذشت تست استعدادیابی و جذب بازیکن برای لیگ استان خوزستان میز خدمت و تسهیل در انجام امور شهروندان بازدید ریاست اداره محیط زیست شهرستان لالی از واحد بهره‌برداری لالی روستای سرکُت شهنی پس از سالها روشن شد سونامی رای در انتخابات ۱۴۰۰ با تایید صلاحیت خاتمی آزادی بیان، فرصت یا تهدید مکلف به تمکین از تصمیم ستاد کرونا در برگزاری مراسم محرم هستیم پیام مدیر مسئول پایگاه خبری دیدبان مسجدسلیمان به مناسبت روز خبرنگار مدیریت آبفا مسجدسلیمان، اصلاح یا تغییر؟ مصاحبه سرپرستار بخش ایزوله تنفسی بیمارستان ۲۲ بهمن با برنامه شبهای کارون اختتامیه بیست و چهارمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان دانشگاه پیام نور امروز به میزبانی دانشگاه پیام نور استان یزد برگزارشد. واژگونی خودروپراید در جاده جدید اندیکا تکریم از کارکنان در حال بازنشستگی مرکز دزفول مراسم ایام فاطمیه و گرامیداشت شهدای سلامت و شهدای گمنام مقاومت، در مسجد شهید آباد دزفول برگزار گردید. برگزاری و اعلام نتایج مسابقه کشوری دلنوشته ای برای سردار دل ها ؛ توسط کانون هلال احمر دانشگاه پیام نور مرکز دزفول برگزار شد. دبیر کانون دانشجویی دانشگاه پیام نور مرکز اندیمشک موفق به کسب مقام اول شد برگزاری مرحله کشوری بخش حفظ بیست و چهارمین دوره مسابقات قرآن آغاز ثبت‌نام پذیرفتگان مقطع کارشناسی دانشگاه پیام نور در ترم جدید کاشت نهال با کمک خیرین در دانشگاه پیام نور مرکز دزفول پایان بزرگ مرد کوچک اولین جلسه هیئت  ورزشهای همگانی شهرستان مسجدسلیمان درسال جاری برگزار شد اعطای تسهیلات بن کتاب به دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه ۳۰ دی آخرین مهلت بخشودگی بدهی و سنوات دانشجویان متقاضی بازگشت به تحصیل/بازگشت به تحصیل ۷ هزار دانشجو از ابتدای سال جاری منظور از دعوای جلب شخص ثالث چیست شرایط و مهلت ارائه دادخواست این دعوی چگونه است؟ پویش قهرمان من با عنوان دلنوشته ای به سردار دلها توسط مرکز رامهرمز برگزارشد گرامیداشت شهدای دانشجو در شهرستان اندیمشک برگزارشد پیرزن مسجدسلیمانی منتظر نگاه ویژه مسولین و مردم اولین جشنواره بزرگ ورزشی ورزش کارگری شهرستان مسجدسلیمان به مناسبت دهه فجر برگزار می‌شود

0
یادداشتی به قلم سعید کریمی

سوءاستفاده بعضی اطرافیان از قدرتِ مسئولین:

 • زمان تقریبی مطالعه این خبر : 2 دقیقه
 • کد خبر : 6013
 • ۱۲ دی ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۰
سوءاستفاده بعضی اطرافیان از قدرتِ مسئولین:

رسول اڪرم صلی‏ الله‏ علیه‏ و‏ آله فرمودند:
«دو گروه از امت من هستند ڪه اگر صالح باشند، همه امت اصلاح می‏شوند و اگر آنان فاسد باشند، همه امت من فاسد می‏گردند.
پرسیده شد:
یا رسول اللّه آنها چه ڪسانی هستند؟
فرمودند: عالمان دینی و زمامداران».

دیدبان مسجدسلیمان:یڪی از مهمترین نشانه‏ های صلاح و نیڪی این دو قشر عبارت است از پالایش محیط پیرامونی خود
(یعنی تطهیر اطرافِ خود)
از نفوذ اطرافیان سودجو و حاشیه‏ نشینانِ فرصت‏ طلب و نزدیڪان فزون خواه (اعم از فرزندان، همسر، دوستان و دیگر بستگان).
چنان ڪه «نقطه آغاز خرابی» دستگاهها و به انحراف رفتن مدیران یا مسئولین نیز زمانی است ڪه ایشان نزدیڪان و خویشان نالایق خود را وارد صحنه قدرت سازند تا جایی ڪه تمام اهرم ها را به تسخیر خود در آورند و مدیر یا مسئول در برابر آنان به یک بازیگر تبدیل گردد، هر آنچه آنان بپسندند، و هر طرحی ارائه دادند، و به هر عزل و نصبی اشاره ڪردند، وی بی تأمل به اجرای آن دستور دهد، چنان ڪه گویی در مقابل آنان تسلیم است و مطیع.

و این بزرگترین ستمی است ڪه بر مردم خواهد رفت…
زیرا نزدیڪانِ مدیران و مسئولین، خود را از هرگونه بازخواستی به دور می‏دانند و در میان مردم این گونه وانمود می‏ڪنند ڪه صدای هر گونه انتقاد و اعتراضی به جایی ڪه نمی‏رسد هیچ، بلڪه گرفتاری هایی نیز برای خرده‏ گیران و منتقدان پدید خواهند آورد.
لیڪن مصیبت و درد وقتی بیشتر خواهد شد ڪه مدیر یا مسئول از ڪارهای بدون ڪارشناسی و غیر قانونی اطرافیان خود پشتیبانی ڪند و به منتقدان منصف و ناصح روی خوش نشان ندهد.

هر چه این گونه زمامداران و مدیران در جهت منافع شخصی خود بیشتر گام بردارند، بر طغیان و گردن ڪشی آنان افزوده می‏شود تا آنجا ڪه دیگر هیچ چیز در جلوگیری از سوء استفاده آنان و اطرافیان و بستگانشان مؤثر نخواهد بود.
زیرا مثلاً آن مسئول و مدیری ڪه یک روز تنها آمده بود، ناگهان مشاهده می ڪنید ڪه به یک مافیای خانوادگی و هزار فامیلی تبدیل شده‏ و در هر جا فردی از خویشاوندان و باند وی را می بینید ڪه گوشه‏ ای از مقدرات امور و بیت‏ المال مردم را در دست گرفته است و در نتیجه، به جای ضوابط عقلانی و قانونی، اتلاف مال، ڪم‏ ڪاری، ڪارشڪنی، رشوه، ظلم و تعدی، مردم آزاری، ضعف و ناتوانی، عدم خلاقیت، حاڪمیت روابط باندی و گروهی، هدر دادن نیروهای انسانی ڪار آمد و سرمایه‏ های ملی رواج می‏ یابد…
ثمره نامیمون دیگر آن استفاده از نیروهای غیر متخصص و عدم شایسته سالاری در انتصابات و بی‏ڪار ماندن متخصص ها و بر زمین ماندن‏ ڪارهای اصولی است.

چاره و درمان:
امام علی علیه‏ السلام خاستگاه اصلی این مشی انحرافی را یک مسأله روانی و اخلاقی دانسته و آن زیاده‏ خواهی در شخص مدیر یا مسئول است، از این‏رو در جهت درمان آن، راهڪار اخلاقی را نشان داده‏ اند و از آنجا ڪه این روحیه به دیگران نیز سرایت می‏ڪند آن حضرت شخص والی را از تخلق به آن نهی می‏ڪند.
یعنی، پاڪسازی روحی خود مدیر یا مسئول…
چرا ڪه اگر خود زمامدار و یا هر مسئول حڪومتی از دست درازی به بیت‏ المال دریغ نڪند، اما در حق دیگران سخت‏گیری نماید، راه سوء استفاده از اطرافیان وی بسته نخواهد شد.
امام علی علیه‏ السلام به مالک اشتر می‏فرمایند:
«از امتیازخواهی و انحصارطلبی شخصی بپرهیز، زیرا بهره همه مردم در آن (امانتی ڪه نزد توست) یڪسان است و از تغافل در آنچه مربوط به تو و برای همه روشن است، بر حذر باش،
زیرا به هر حال نسبت به آن در برابر مردم مسئولی و به زودی پرده از ڪارهایت ڪنار می‏رود و داد ستمدیده از تو بستانند.»

لینک کوتاه : https://didebanmis.ir/?p=6013
 • نویسنده : سعید کریمی
 • منبع : دیدبان مسجدسلیمان
 • يک دیدگاه

نظر دهید:

 1. درود بر شما جناب کریمی

قوانین ارسال نظرات
 • نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
 • نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
 • نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
 • برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
 • نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
 • نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.
 • جهت ارسال نظرات ، حتما آدرس ایمیل خود را به صورت صحیح و بدون www وارد کنید.