تاریخ : جمعه, ۳ بهمن , ۱۳۹۹ 9 جماد ثاني 1442 Friday, 22 January , 2021

آخرین اخبار

انتخابات شورا،آغازی متزلزل و نگران کننده، فرجامی ناگوار جلسه هم اندیشی هیئت تکواندو با کارگروه ورزش نماینده شهرستان آیین تجلیل از بازیگران و عوامل اجرایی تعزیه شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) برگزار شد. پایان بزرگ مرد کوچک انتصابات جدید در هیئت دو و میدانی شهرستان مسجدسلیمان رسالت بنیاد مسکن و ستاد بازسازی ساخت منازل برای محرومین و آسیب دیده گان است محکومیت شهردار اهواز و رئیس سابق آبفا به یکسال حبس و ۲ سال انفصال از خدمت جلسه هم اندیشی دفتر نماینده ، اداره ورزش و جوانان و هیئت وزنه برداری برگزار شد گزارشی از وضعیت مرکز فوریت های پزشکی و درمانی مسجدسلیمان ارائه شد رتبه نخست روابط عمومی دانشگاه پیام نور استان خوزستان در بین روابط عمومی دانشگاههای پیام نور کشور تعویض مدیر عامل و هیئت مدیره تیم نفت مسجدسلیمان در نیمه اول اعزام بیمار چاقو خورده با بالگرد جوان ۲۵ ساله خود را حلق آویز کرد برندگان مسابقه کتابخوانی دیدبان مسجدسلیمان جوایز خود را دریافت نمودند استاد بهروز صالحی درگذشت تست استعدادیابی و جذب بازیکن برای لیگ استان خوزستان میز خدمت و تسهیل در انجام امور شهروندان بازدید ریاست اداره محیط زیست شهرستان لالی از واحد بهره‌برداری لالی روستای سرکُت شهنی پس از سالها روشن شد سونامی رای در انتخابات ۱۴۰۰ با تایید صلاحیت خاتمی آزادی بیان، فرصت یا تهدید مکلف به تمکین از تصمیم ستاد کرونا در برگزاری مراسم محرم هستیم پیام مدیر مسئول پایگاه خبری دیدبان مسجدسلیمان به مناسبت روز خبرنگار مدیریت آبفا مسجدسلیمان، اصلاح یا تغییر؟ مصاحبه سرپرستار بخش ایزوله تنفسی بیمارستان ۲۲ بهمن با برنامه شبهای کارون معرفی کتاب فروردین ۶۱ شهید بیدخ از شهدای هشت سال دفاع مقدس شهرستان دزفول . اختتامیه بیست و چهارمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان دانشگاه پیام نور امروز به میزبانی دانشگاه پیام نور استان یزد برگزارشد. واژگونی خودروپراید در جاده جدید اندیکا تکریم از کارکنان در حال بازنشستگی مرکز دزفول مراسم ایام فاطمیه و گرامیداشت شهدای سلامت و شهدای گمنام مقاومت، در مسجد شهید آباد دزفول برگزار گردید. برگزاری و اعلام نتایج مسابقه کشوری دلنوشته ای برای سردار دل ها ؛ توسط کانون هلال احمر دانشگاه پیام نور مرکز دزفول برگزار شد. دبیر کانون دانشجویی دانشگاه پیام نور مرکز اندیمشک موفق به کسب مقام اول شد برگزاری مرحله کشوری بخش حفظ بیست و چهارمین دوره مسابقات قرآن آغاز ثبت‌نام پذیرفتگان مقطع کارشناسی دانشگاه پیام نور در ترم جدید کاشت نهال با کمک خیرین در دانشگاه پیام نور مرکز دزفول اولین جلسه هیئت  ورزشهای همگانی شهرستان مسجدسلیمان درسال جاری برگزار شد اعطای تسهیلات بن کتاب به دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه ۳۰ دی آخرین مهلت بخشودگی بدهی و سنوات دانشجویان متقاضی بازگشت به تحصیل/بازگشت به تحصیل ۷ هزار دانشجو از ابتدای سال جاری منظور از دعوای جلب شخص ثالث چیست شرایط و مهلت ارائه دادخواست این دعوی چگونه است؟ پویش قهرمان من با عنوان دلنوشته ای به سردار دلها توسط مرکز رامهرمز برگزارشد گرامیداشت شهدای دانشجو در شهرستان اندیمشک برگزارشد

1
نمایندگان تک دوره ای به قلم عادل فتاح‌پور کنشگر اجتماعی

چرا در شهرستان ها نمایندگان مجلس، تک دوره ای می‌شوند؟

 • زمان تقریبی مطالعه این خبر : 3 دقیقه
 • کد خبر : 5359
 • ۲۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۱
چرا در شهرستان ها نمایندگان مجلس، تک دوره ای می‌شوند؟

در دگرگونی نظام سیاسی و اجتماعی سال ۱۳۵۷ و تبدیل نظام سلطنتی مشروطه به نظام سیاسی جمهوری اسلامی باز هم کمابیش شاهد این توالی و تکرار در انتخاب نمایندگان اکثر شهرستان ها بوده ایم که نمونه بارز آن در حوزه انتخابیه مسجد سلیمان بزرگ ( مسجد سلیمان ، هفتکل ، لالی و اندیکا ) انتخاب جناب پروفسور امیدوار رضایی در چهار دوره متوالی است .

《دیدبان مسجدسلیمان》 ایرانیان، عادت به توالی و تکرار را از زمان مشروطه که برای اولین بار انتخابات در سطح باقیمانده ممالک محروسه ( ایران فعلی ) به وجود آمد ، تجربه کرده اند . معمولا نمایندگان ثابت بودند و حتی در مواقعی نمایندگان منتخب میتوانستند با شور و مشورت افراد جدیدی را بدون اتکا به آرا عمومی به مجلس شورای ملی که طبق فرمان مظفر در زمان مظفرالدین شاه قاجار امضا و لازم الاجرا شده بود بیفزایند . (رجوع شود به لیست نمایندگان ادوار اول تا سوم مجالس مشروطه ) .

در دگرگونی نظام سیاسی و اجتماعی سال ۱۳۵۷ و تبدیل نظام سلطنتی مشروطه به نظام سیاسی جمهوری اسلامی باز هم کمابیش شاهد این توالی و تکرار در انتخاب نمایندگان اکثر شهرستان ها بوده ایم که نمونه بارز آن در حوزه انتخابیه مسجد سلیمان بزرگ ( مسجد سلیمان ، هفتکل ، لالی و اندیکا ) انتخاب جناب پروفسور امیدوار رضایی در چهار دوره متوالی است . در آن روزگار شاید ذهنیت عمومی جامعه پذیرای این تکرار بود و به نوعی این تفکر عامیانه که نمایندگان شهرستان ها در چهارسال اول به دنبال یادگرفتن راه رسیدن به مجلس و آشنایی با راهروهای مجلس هستند و در دوره های بعدی میتوانند تاثیر گذاری بیشتری برای پیگیری مطالبات داشته باشند ، باعث میشد که مردم به رای مجدد به نماینده منتخب روی آوردند اما به مرور با افزایش آگاهی های اجتماعی و پا به عرصه نهادن نسل های جدید و سربرآوردن خواسته های این نسل نوپا، به نظر میرسد این توالی و تکرار رنگ باخته و دیگر شدنی نیست مگر در صورت شایستگی نماینده و ارائه عملکرد مطلوب .

افزون بر این گزینه ، کم حوصلگی اجتماعی از برآورده نشدن شعارها و همچنین رفتار نماینده منتخب در ابعاد ملی و منطقه ای را نیز میتوان به این عوامل افزود .

در این دو دهه گذشته که کشور عزیزمان به خاطر مسائل هسته ای درگیر انواع تحریم ها بوده شرایط کشورداری و رفع کمبودها با مشکلات اساسی مواجه شده است ، هر چهار سال یکبار افرادی با عنوان کاندیدا ، با هزاران وعده، شعار رفع مشکلات را میدهند و مردم نیز به ناچار و از روی اصل تداوم زندگی ، فردی را انتخاب میکنند که این مشکلات را برطرف نماید .

با ذکر این مقدمه و بررسی دو دوره گذشته نمایندگی مجلس در بیشتر شهرستان های اطراف میتوان دریافت که دو عامل در ناکامی نمایندگان برای راهیابی به مجلس در دور بعد کاملا اثر گذار بوده است . اول محقق نشدن شعار ها و دیگری رویکرد طایفه محور یا عشیره محور و به قول برخی تحلیلگران قومگرایی، می باشد . ( اینجانب با به کار بردن اصطلاح قوم گرایی مخالفم چون قوم گرایی تعریف دیگری دارد و آنچه مد نظر این تحلیلگران می باشد سهم خواهی طایفه ای یا عشیره ای است و نه قوم گرایی ) . هر چند که علاوه بر رویکرد طایفه / عشیره محور ، رویکرد دیگری نیز با عنوان ستاد محور هم وجود دارد .
علی ایحال با وضعیت فعلی تحریم ها و شرایط عمومی کشور پیش بینی می شود که بسیاری از طرح ها و پروژه ها طی چهار سال ، فراتر از جلسه با وزیر و معاون وزیر و مدیر کل نخواهد بود و در خوشبینانه ترین حالت ، مجوز اجرای پروژه ای صادر خواهد شد که کفاف مطالبات بیشمار و برزمین مانده مردم را نخواهد داد ، اما آنچه در این شرایط بحرانی تیر خلاص را بر پیکره منصب نمایندگی در شهرستان ها خواهد زد دخالت های غیر قانونی در عزل و نصب ها و آنهم دخالت جهت سهم خواهی طایفه ای / عشیره ای و ستادی است . چراکه بعد از چهار سال نماینده منتخب میماند با انبوهی از شعار های نافرجام و قول و وعده های فلان وزیر و فلان مدیر کل و مردمی که خواسته هایشان تحقق نیافته و از طرفی به خاطر انتخاب های سلیقه ای مدیران از طرف نمایندگان ، دچار سرخوردگی اجتماعی شده اند و دیگر توان اعتماد مجدد را ندارند!

اما بعد سوم این قضیه که بسیار نا امید کننده تر از دو بعد دیگر ماجراست ، نماینده ای است که از ابتدای کار میداند که یک نماینده تک دوره ای است . این نگرش میتواند باعث بروز تصمیم هایی شود که کورسوی امید به آینده ای بهتر را به خاموشی مبدل نماید که پرداختن به آن در این مقال نمیگنجد و نیاز به یادداشتی دیگر دارد .

لینک کوتاه : https://didebanmis.ir/?p=5359
 • نویسنده : عادل فتاح پور
 • منبع : دیدبان مسجدسلیمان
 • ۲ دیدگاه

نظر دهید:

 1. درود
  سپاس از مقاله کامل و جامع شما
  متاسفانه مجلس فرمایشی ،مصدر تصویب قوانین ناکارمد و یکسویه بوده و هستند.همانند آنچه در سال ۱۳۲۸و تشکیل مجلس سنا رخ داد و سلطنت مشروطه را به سلطنت “مطلقه” تنزل داد.

 2. درود جناب آتش سودا ، سپاس از همراهی شما .
  با فرمایش حضرتعالی موافقم .

قوانین ارسال نظرات
 • نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
 • نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
 • نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
 • برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
 • نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
 • نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.
 • جهت ارسال نظرات ، حتما آدرس ایمیل خود را به صورت صحیح و بدون www وارد کنید.