تاریخ : سه شنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۹ 6 جماد ثاني 1442 Tuesday, 19 January , 2021

آخرین اخبار

انتصابات جدید در هیئت دو و میدانی شهرستان مسجدسلیمان رسالت بنیاد مسکن و ستاد بازسازی ساخت منازل برای محرومین و آسیب دیده گان است محکومیت شهردار اهواز و رئیس سابق آبفا به یکسال حبس و ۲ سال انفصال از خدمت جلسه هم اندیشی دفتر نماینده ، اداره ورزش و جوانان و هیئت وزنه برداری برگزار شد گزارشی از وضعیت مرکز فوریت های پزشکی و درمانی مسجدسلیمان ارائه شد رتبه نخست روابط عمومی دانشگاه پیام نور استان خوزستان در بین روابط عمومی دانشگاههای پیام نور کشور تعویض مدیر عامل و هیئت مدیره تیم نفت مسجدسلیمان در نیمه اول اعزام بیمار چاقو خورده با بالگرد جوان ۲۵ ساله خود را حلق آویز کرد استاد بهروز صالحی درگذشت تست استعدادیابی و جذب بازیکن برای لیگ استان خوزستان میز خدمت و تسهیل در انجام امور شهروندان بازدید ریاست اداره محیط زیست شهرستان لالی از واحد بهره‌برداری لالی روستای سرکُت شهنی پس از سالها روشن شد سونامی رای در انتخابات ۱۴۰۰ با تایید صلاحیت خاتمی آزادی بیان، فرصت یا تهدید مکلف به تمکین از تصمیم ستاد کرونا در برگزاری مراسم محرم هستیم پیام مدیر مسئول پایگاه خبری دیدبان مسجدسلیمان به مناسبت روز خبرنگار مدیریت آبفا مسجدسلیمان، اصلاح یا تغییر؟ مصاحبه سرپرستار بخش ایزوله تنفسی بیمارستان ۲۲ بهمن با برنامه شبهای کارون اختتامیه بیست و چهارمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان دانشگاه پیام نور امروز به میزبانی دانشگاه پیام نور استان یزد برگزارشد. واژگونی خودروپراید در جاده جدید اندیکا تکریم از کارکنان در حال بازنشستگی مرکز دزفول مراسم ایام فاطمیه و گرامیداشت شهدای سلامت و شهدای گمنام مقاومت، در مسجد شهید آباد دزفول برگزار گردید. برگزاری و اعلام نتایج مسابقه کشوری دلنوشته ای برای سردار دل ها ؛ توسط کانون هلال احمر دانشگاه پیام نور مرکز دزفول برگزار شد. دبیر کانون دانشجویی دانشگاه پیام نور مرکز اندیمشک موفق به کسب مقام اول شد برگزاری مرحله کشوری بخش حفظ بیست و چهارمین دوره مسابقات قرآن آغاز ثبت‌نام پذیرفتگان مقطع کارشناسی دانشگاه پیام نور در ترم جدید کاشت نهال با کمک خیرین در دانشگاه پیام نور مرکز دزفول پایان بزرگ مرد کوچک اولین جلسه هیئت  ورزشهای همگانی شهرستان مسجدسلیمان درسال جاری برگزار شد اعطای تسهیلات بن کتاب به دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه ۳۰ دی آخرین مهلت بخشودگی بدهی و سنوات دانشجویان متقاضی بازگشت به تحصیل/بازگشت به تحصیل ۷ هزار دانشجو از ابتدای سال جاری منظور از دعوای جلب شخص ثالث چیست شرایط و مهلت ارائه دادخواست این دعوی چگونه است؟ پویش قهرمان من با عنوان دلنوشته ای به سردار دلها توسط مرکز رامهرمز برگزارشد گرامیداشت شهدای دانشجو در شهرستان اندیمشک برگزارشد پیرزن مسجدسلیمانی منتظر نگاه ویژه مسولین و مردم اولین جشنواره بزرگ ورزشی ورزش کارگری شهرستان مسجدسلیمان به مناسبت دهه فجر برگزار می‌شود

1

نیاز طبیعی ، کمبود غیر طبیعی

 • زمان تقریبی مطالعه این خبر : 3 دقیقه
 • کد خبر : 529
 • ۰۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۱
نیاز طبیعی ، کمبود غیر طبیعی

توالت و سرویس های بهداشتی عمومی یکی از معضلات شهری در مسجدسلیمان عدم دسترسی به توالت و سرویس های دستشویی عمومی در سطح شهر می باشد شهروندانی که به هر دلیل در نقطه ی مرکزی شهر وارد می شوند در صورت نیاز به این خدمات راهی جز صبر ندارند!!!! لذا یکی از مهم ترین کاستی‌های […]

توالت و سرویس های بهداشتی عمومی

یکی از معضلات شهری در مسجدسلیمان عدم دسترسی به توالت و سرویس های دستشویی عمومی در سطح شهر می باشد شهروندانی که به هر دلیل در نقطه ی مرکزی شهر وارد می شوند در صورت نیاز به این خدمات راهی جز صبر ندارند!!!!
لذا یکی از مهم ترین کاستی‌های این شهر کمبود یا عدم وجود سرویس های بهداشتی است که برای عابرین خصوصا کسانی که در مرکز شهر به قصد خرید وارد بازار می شوند مشکلات زیادی را ایجاد کرده است.

به اعتقاد برخی کارشناسان وجود سرویس بهداشتی با رعایت استانداردها یک ضرورت فراموش شده در شهرها و مسیرهای بین راهی است که مورد غفلت شهرداری‌ها و سایر دستگاه ها قرار گرفته است.

حساسیت موضوع دسترسی داشتن به سرویس‌های بهداشتی با کیفیت تا جایی اهمیت دارد که در تقویم‌های جهانی، ۱۹ نوامبر و ۲۸ آبان ماه از سوی سازمان ملل متحد روز جهانی توالت نامگذاری شده تا بر اهمیت تأمین سرویس بهداشتی در جهان تاکید شود این در شرایطی است که در مسجدسلیمان این حق طبیعی کتمان شده است.
بیش از هرکس دیگر معضل نبود توالت های عمومی شهری را کسانی درک می کنند که استخدام اداره و شرکتی نیستند که از توالت محل کارشان استفاده کنند، کسانی مانند راننده‌های تاکسی و پیک های موتوری، مادرانی که بچه‌های کوچک دارند و … .که واقعا به سختی دچار می شوند.

سرویس بهداشتی عمومی برای کودکان، سالمندان، زنان باردار و بسیاری از افراد بیمار یک نیاز ضروری در شهر به شمار می رود، نیازی که در حال حاضر مدیریت شهری به آن توجه نکرده است.
این در حالی است که بر اساس تبصره ۲۰ماده۵۵قوانین شهرداری ها( احداث بناها و ساختمانهای موردنیاز محل از قبیل رختشوی خانه و مستراح و حمام عمومی و کشتارگاه و میدانها و باغ کودکان و ورزشگاه مطابق اصول صحیح و فنی و اتخاذ تدابیر لازم برای ساختمان خانه های ارزان قیمت برای اشخاص بی بضاعت ساکن شهر)بر عهده شهرداری ها می باشد.
برای احداث و نگهداری و همچنین مدیریت مقررات و شرایطی وجود دارد از آن جمله؛
توالت عمومی باید در مقابل دید رهگذران ساخته شود، شهروندان باید به محض احساس نیاز از این مکان بهره مند شوند.
در زمینه ویژگی های ساختمانی سرویس های بهداشتی عمومی باید به جذابیت های بصری و ساختمان سرویس، پایداری و سازگاری ساختمان با محیط زیست، نورگیری طبیعی، پوشش گیاهی اطراف ساختمان، تجهیزات جانبی و پارکینگ در نظر گرفته شود.
کارشناسان معتقدند که سرویس های بهداشتی باید در مکان هایی که حجم بالایی از عابر پیاده وجود دارد یا فضاهای عمومی و در جایی که در مسیر خطوط دید باز باشد و حتما باید در نزدیکی خطوط فاضلاب موجود باشد.
جا نمایی این سرویس های بهداشتی در سه دسته تقسیم بندی می شوند:
در سطح شهری : ایستگاه های اتوبوس و تاکسی بازار مراکز پلیس و اداری و تجاری
در سطح مناطق شهری: مساجد پارکینگ ها حسینیه ها و مراکز خرید و پاساژ ها.
در سطح محلات : پارک ها خیابان های اصلی
به طور معمول توصیه می شود که به ازای هر ۵۵۰زن و کودک و یاهر ۱۱۰۰مرد یا هر ۱۰۰۰۰فرد معلول و ناتوان یک سرویس باید وجود داشته باشد.
بر اساس آمار جمعیتی سال ۹۵ مسجدسلیمان کل جمعیت۱۱۳۴۱۹نفر است که
جمعیت ۵۷۶۵۹هزار نفری مرد آن به ۵۲چشمه سرویس بهداشتی نیاز دارد و برای جمعیت ۵۵۷۶۰هزار نفری زن نیاز به۱۰۱چشمه سرویس بهداشتی است این درحالی است که جمعیت معلولین شهر که۲۵۰۰نفر می باشند از داشتن این امکان حداقلی هم محروم هستند.
متاسفانه شهرداری در این زمینه هم اقدامی شایسته شهروندان در کارنامه ی اجرایی خود ندارد.
در طراحی سرویس بهداشتی کارشناسان مدیریت و معماری شهرسازی پیشنهاد می دهند توالت های فضاهای عمومی ۲بار در روز و۴باز در روزهای تعطیل باید نظافت کلی شوند و در مراکز تجاری ۶بار در روز در مراکز اداری ۴بار در روز و در نهایت در مراکز خدماتی ۲بار در روز باید سرویس نظافت شوند.
با نگاهی گذرا در این کمبود سرویس بهداشتی در شهر متوجه می شویم که متاسفانه این حق شهروندان نادیده گرفته شده است که شورای شهر و مجموعه شهرداری در این زمینه هم اقدامات لازم و کافی را انجام نداده اند
نادیده گرفتن حقوق شهروندی و عدم انجام وظایف شهرداری ها در این زمینه مطالبه شهروندان مسجدسلیمانی است مراکز تجمعی جمعیتی در شهر وجود دارد که می باید شهرداری در زمینه احداث سرویس های بهداشتی و مدیریت آنها اقدامات عاجل را در دستور کار خود قرار دهد.
مسئولان شهرداری و شورای شهر توجه داشته باشند تا دوماه دیگر شهر میزبان جمعیت زیادی از گردشگران است که در صورت رضایتمندی آنها باعث اعتماد مجدد و ورود دوباره آنها به شهرمان می شود پس می طلبد که مسئولین علاوه بر پارکینگ و تفریح و ….به فکر نیاز طبیعی آنها باشند.

یونس رفیعی منجزی
کارشناس ارشد جامعه شناسی

لینک کوتاه : https://didebanmis.ir/?p=529

نظر دهید:

 1. تشکر فراوان از استاد گرامی آقای رفیعی به امید روزی که صدای ما را به گوش مسئولین شهرمان برسانید و به آبادانی هرچه بیشتر این شهر بیاندیشیند و حرکتی انجام شود…

 2. واقعا لازم است به این نیاز شهروندان توجه شود ونبود ان کاملا در سطح شهر محسوس است.متقابلا شهروندان میبایست در استفاده ومراقبت مناسب وبهداشتی از این اماکن کوشا باشند .مسجدنمره یک دارای فضا وسروس های بهداشتی قدیمبی است که با توجه به مرکزیت میتواند بازسازی وبهره برداری شود. .

 3. کمی تامل در مورد رفتار خودمان

قوانین ارسال نظرات
 • نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
 • نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
 • نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
 • برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
 • نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
 • نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.
 • جهت ارسال نظرات ، حتما آدرس ایمیل خود را به صورت صحیح و بدون www وارد کنید.