تاریخ : دوشنبه, ۶ بهمن , ۱۳۹۹ 12 جماد ثاني 1442 Monday, 25 January , 2021

آخرین اخبار

انتخابات شورا،آغازی متزلزل و نگران کننده، فرجامی ناگوار جلسه هم اندیشی هیئت تکواندو با کارگروه ورزش نماینده شهرستان آیین تجلیل از بازیگران و عوامل اجرایی تعزیه شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) برگزار شد. پایان بزرگ مرد کوچک انتصابات جدید در هیئت دو و میدانی شهرستان مسجدسلیمان رسالت بنیاد مسکن و ستاد بازسازی ساخت منازل برای محرومین و آسیب دیده گان است محکومیت شهردار اهواز و رئیس سابق آبفا به یکسال حبس و ۲ سال انفصال از خدمت جلسه هم اندیشی دفتر نماینده ، اداره ورزش و جوانان و هیئت وزنه برداری برگزار شد گزارشی از وضعیت مرکز فوریت های پزشکی و درمانی مسجدسلیمان ارائه شد رتبه نخست روابط عمومی دانشگاه پیام نور استان خوزستان در بین روابط عمومی دانشگاههای پیام نور کشور تعویض مدیر عامل و هیئت مدیره تیم نفت مسجدسلیمان در نیمه اول اعزام بیمار چاقو خورده با بالگرد جوان ۲۵ ساله خود را حلق آویز کرد برندگان مسابقه کتابخوانی دیدبان مسجدسلیمان جوایز خود را دریافت نمودند استاد بهروز صالحی درگذشت تست استعدادیابی و جذب بازیکن برای لیگ استان خوزستان میز خدمت و تسهیل در انجام امور شهروندان بازدید ریاست اداره محیط زیست شهرستان لالی از واحد بهره‌برداری لالی روستای سرکُت شهنی پس از سالها روشن شد سونامی رای در انتخابات ۱۴۰۰ با تایید صلاحیت خاتمی آزادی بیان، فرصت یا تهدید مکلف به تمکین از تصمیم ستاد کرونا در برگزاری مراسم محرم هستیم پیام مدیر مسئول پایگاه خبری دیدبان مسجدسلیمان به مناسبت روز خبرنگار مدیریت آبفا مسجدسلیمان، اصلاح یا تغییر؟ مصاحبه سرپرستار بخش ایزوله تنفسی بیمارستان ۲۲ بهمن با برنامه شبهای کارون تفاهم نامه همکاری برگزاری دوره های آموزشی دانشگاه پیام نور مرکز اهواز و بخشداری شهرستان اهواز یارانه نقدی ۹۱ هزار تومان می‌شود+جزئیات معرفی کتاب فروردین ۶۱ شهید بیدخ از شهدای هشت سال دفاع مقدس شهرستان دزفول . اختتامیه بیست و چهارمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان دانشگاه پیام نور امروز به میزبانی دانشگاه پیام نور استان یزد برگزارشد. واژگونی خودروپراید در جاده جدید اندیکا تکریم از کارکنان در حال بازنشستگی مرکز دزفول مراسم ایام فاطمیه و گرامیداشت شهدای سلامت و شهدای گمنام مقاومت، در مسجد شهید آباد دزفول برگزار گردید. برگزاری و اعلام نتایج مسابقه کشوری دلنوشته ای برای سردار دل ها ؛ توسط کانون هلال احمر دانشگاه پیام نور مرکز دزفول برگزار شد. دبیر کانون دانشجویی دانشگاه پیام نور مرکز اندیمشک موفق به کسب مقام اول شد برگزاری مرحله کشوری بخش حفظ بیست و چهارمین دوره مسابقات قرآن آغاز ثبت‌نام پذیرفتگان مقطع کارشناسی دانشگاه پیام نور در ترم جدید کاشت نهال با کمک خیرین در دانشگاه پیام نور مرکز دزفول اولین جلسه هیئت  ورزشهای همگانی شهرستان مسجدسلیمان درسال جاری برگزار شد اعطای تسهیلات بن کتاب به دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه ۳۰ دی آخرین مهلت بخشودگی بدهی و سنوات دانشجویان متقاضی بازگشت به تحصیل/بازگشت به تحصیل ۷ هزار دانشجو از ابتدای سال جاری منظور از دعوای جلب شخص ثالث چیست شرایط و مهلت ارائه دادخواست این دعوی چگونه است؟

1
دانستنی های حقوقی

موارد و اقدامات قانونی جهت الزام به تنظیم سند رسمی در معاملات

  • زمان تقریبی مطالعه این خبر : 3 دقیقه
  • کد خبر : 5588
  • ۱۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۳
موارد و اقدامات قانونی جهت الزام به تنظیم سند رسمی در معاملات

نخستین اثر حقوقی قولنامه، تنظیم سند رسمی است؛ اعم از اینڪه، آن را قولنامه (تعهد فروش) یا مبایعه‌نامه (سند فروش) بنامیم.
قولنامه حاوی یک تعهد و قول است.
هنگامی ڪه خریدار و فروشنده قصد انجام معامله‌ای را دارند اما هنوز مقدمات لازم را فراهم نڪرده‌اند، قراردادی منعقد ڪرده و در آن، دو طرف تعهد می‌ڪنند؛ معامله را با شرایط معین و ظرف مهلتی خاص انجام دهند.

《دیدبان مسجد سلیمان 》یڪی از متداول ترین دعاوی ملڪی در دادگستری دعوای الزام به تنظیم سند رسمی است ڪه معمولاً در یک معامله خرید و فروش در صورت عدم پایبندی فروشنده به ایفای تعهد خود مبنی بر تنظیم سند رسمی به نام خریدار پیش می آید.
به طور معمول اینگونه است ڪه فروشنده ملڪی را طی یک قولنامه عادی به خریدار فروخته و مقداری از ثمن معامله را در زمان انعقاد قرارداد دریافت داشته و زمانی را جهت تنظیم سند رسمی به نام خریدار مشخص می ڪنند و باقیمانده مبلغ ثمن در این زمان دریافت می شود؛ اما فروشنده گاهی از تنظیم سند امتناع ڪرده و اینجاست ڪه دعوای الزام به تنظیم سند رسمی مطرح می گردد.

نخستین اثر حقوقی قولنامه، تنظیم سند رسمی است؛ اعم از اینڪه، آن را قولنامه (تعهد فروش) یا مبایعه‌نامه (سند فروش) بنامیم.
قولنامه حاوی یک تعهد و قول است.
هنگامی ڪه خریدار و فروشنده قصد انجام معامله‌ای را دارند اما هنوز مقدمات لازم را فراهم نڪرده‌اند، قراردادی منعقد ڪرده و در آن، دو طرف تعهد می‌ڪنند؛ معامله را با شرایط معین و ظرف مهلتی خاص انجام دهند.
این توافق‌ها مشمول ماده ۱۰ قانون مدنی است.
موضوع مهم، این است ڪه سند مورد نظر، اثبات‌ڪننده وقوع معامله و مالڪیت باشد و حال آنکه قولنامه چنین اثری را ندارد.
به این معنا ڪه تا زمانی ڪه فروشنده در دفتر اسناد رسمی ملک را منتقل نڪرده است،
نه خریدار می‌تواند ادعای انجام معامله را داشته باشد و نه اشخاص ثالث می‌توانند به وقوع معامله بین طرفین استناد ڪنند.

اقدامات دادگاه برای الزام به تنظیم سند:
▪️احراز مالڪیت خوانده:
از طریق استعلام ثبتی

▪️احراز مالڪیت خوانده بر تبعات مبیع: به عنوان مثال: در مورد تلفن، استعلام از طریق اداره مخابرات صورت می گیرد.
▪️احراز تأدیه قسمتی از ثمن(پیش‌پرداخت) و محاسبه مابقی ثمن و قید در حڪم:
در مورد چک، استعلام از طریق بانک.

▪️احراز انجام معامله و قرارداد:
از بررسی اسناد و اظهارات طرفین و شهود.
▪️احراز هویت و شناسایی فروشنده و خریدار و در صورت فوت آنها ورثه با ملاحظه انحصار وراثت.

▪️تحقیق درباره مورد معامله:
اگر در رهن بانک باشد تعیین و احراز میزان بدهی، با حفظ حقوق مرتهن یا بازداشت‌ ڪننده مقدم، حڪم به الزام به انتقال داده شود.

▪️توجه به هزینه‌های انتقال سند و عهده‌دار بودن آن از سوی طرفین: هزینه‌های لازمه به طور معمول برای انتقال (مالیات و عوارض شهرداری) بر عهده مالک و هزینه تحریر سند بالمناصفه بر عهده طرفین است.

▪️انجام هر گونه تحقیق و اقدامی ڪه برای ڪشف حقیقت لازم باشد.

? ضمانت اجرای الزام فروشنده به تنظیم سند رسمی به نام خریدار:
طبق ماده ۲۲۰ قانون مدنی، متعاملین به تمامی نتایجی نیز ڪه به موجب عرف و عادت یا به موجب قانون، از عقد حاصل می‌شود، ملزم هستند. فروشنده طبق عرف و عادت و مواد ۲۲؛ ۴۶ و ۴۷ قانون ثبت، ملزم به تنظیم سند رسمی است و عدم قید آن در سند موجب برائت فروشنده نخواهد بود.
بنابراین به نظر می‌رسد، در قراردادهایی ڪه عرفاً و قانوناً باید برای مبیع، سند رسمی تنظیم شود، چه این مطلب در قرارداد ذڪر شده و چه ذڪر نشده باشد، فروشنده ملزم به تنظیم سند رسمی خواهد بود.نحوه اجرای حڪم صادره در صورت امتناع فروشنده:
پس از صدور حڪم قطعی، خریدار باید اجرای حڪم را  از واحد اجرای احڪام درخواست ڪند.
حڪم اجرایی به محڪوم‌علیه ( فروشنده) ابلاغ می‌شود و اگر وی ظرف ۱۰ روز حڪم را اجرا نڪند، خریدار مجدد به واحد اجرا مراجعه می‌ڪند.
دایره اجرا به دفترخانه‌ای  ڪه مقرر شده بود به تنظیم سند اقدام ڪند،  اطلاع می‌دهد ڪه پس از آماده شدن سند، این واحد را مطلع نماید تا نسبت به امضای سند (به جای فروشنده اصلی) اقدام ڪند.
ماده ۱۴۵ قانون اجرای احڪام مدنی نیز صراحتاً بر همین امر دلالت داشته و مقرر می‌ڪند:
«هرگاه مالک حاضر به امضای سند انتقال به نام خریدار نشود، نماینده دادگاه سند انتقال را در دفتر اسناد رسمی به نام خریدار امضا می‌ڪند.»

نڪته‌:
مأمور اجرا صرفاً به مندرجات حڪم عمل می‌نماید و در مورد موضوعات خارج از آن هیچ گونه مسئولیتی ندارد.
بنابراین تسلیم مبیع بعد از صدور حڪم الزام به تنظیم، دعوایی جداگانه محسوب میشود ڪه  از آثار حڪم الزام  به تنظیم سند نخواهد بود.

لینک کوتاه : https://didebanmis.ir/?p=5588

نظر دهید:

قوانین ارسال نظرات
  • نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  • نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  • نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  • برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  • نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  • نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • جهت ارسال نظرات ، حتما آدرس ایمیل خود را به صورت صحیح و بدون www وارد کنید.