تاریخ : پنج شنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۹ 8 جماد ثاني 1442 Thursday, 21 January , 2021

آخرین اخبار

انتصابات جدید در هیئت دو و میدانی شهرستان مسجدسلیمان رسالت بنیاد مسکن و ستاد بازسازی ساخت منازل برای محرومین و آسیب دیده گان است محکومیت شهردار اهواز و رئیس سابق آبفا به یکسال حبس و ۲ سال انفصال از خدمت جلسه هم اندیشی دفتر نماینده ، اداره ورزش و جوانان و هیئت وزنه برداری برگزار شد گزارشی از وضعیت مرکز فوریت های پزشکی و درمانی مسجدسلیمان ارائه شد رتبه نخست روابط عمومی دانشگاه پیام نور استان خوزستان در بین روابط عمومی دانشگاههای پیام نور کشور تعویض مدیر عامل و هیئت مدیره تیم نفت مسجدسلیمان در نیمه اول اعزام بیمار چاقو خورده با بالگرد جوان ۲۵ ساله خود را حلق آویز کرد استاد بهروز صالحی درگذشت تست استعدادیابی و جذب بازیکن برای لیگ استان خوزستان میز خدمت و تسهیل در انجام امور شهروندان بازدید ریاست اداره محیط زیست شهرستان لالی از واحد بهره‌برداری لالی روستای سرکُت شهنی پس از سالها روشن شد سونامی رای در انتخابات ۱۴۰۰ با تایید صلاحیت خاتمی آزادی بیان، فرصت یا تهدید مکلف به تمکین از تصمیم ستاد کرونا در برگزاری مراسم محرم هستیم پیام مدیر مسئول پایگاه خبری دیدبان مسجدسلیمان به مناسبت روز خبرنگار مدیریت آبفا مسجدسلیمان، اصلاح یا تغییر؟ مصاحبه سرپرستار بخش ایزوله تنفسی بیمارستان ۲۲ بهمن با برنامه شبهای کارون اختتامیه بیست و چهارمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان دانشگاه پیام نور امروز به میزبانی دانشگاه پیام نور استان یزد برگزارشد. واژگونی خودروپراید در جاده جدید اندیکا تکریم از کارکنان در حال بازنشستگی مرکز دزفول مراسم ایام فاطمیه و گرامیداشت شهدای سلامت و شهدای گمنام مقاومت، در مسجد شهید آباد دزفول برگزار گردید. برگزاری و اعلام نتایج مسابقه کشوری دلنوشته ای برای سردار دل ها ؛ توسط کانون هلال احمر دانشگاه پیام نور مرکز دزفول برگزار شد. دبیر کانون دانشجویی دانشگاه پیام نور مرکز اندیمشک موفق به کسب مقام اول شد برگزاری مرحله کشوری بخش حفظ بیست و چهارمین دوره مسابقات قرآن آغاز ثبت‌نام پذیرفتگان مقطع کارشناسی دانشگاه پیام نور در ترم جدید کاشت نهال با کمک خیرین در دانشگاه پیام نور مرکز دزفول پایان بزرگ مرد کوچک اولین جلسه هیئت  ورزشهای همگانی شهرستان مسجدسلیمان درسال جاری برگزار شد اعطای تسهیلات بن کتاب به دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه ۳۰ دی آخرین مهلت بخشودگی بدهی و سنوات دانشجویان متقاضی بازگشت به تحصیل/بازگشت به تحصیل ۷ هزار دانشجو از ابتدای سال جاری منظور از دعوای جلب شخص ثالث چیست شرایط و مهلت ارائه دادخواست این دعوی چگونه است؟ پویش قهرمان من با عنوان دلنوشته ای به سردار دلها توسط مرکز رامهرمز برگزارشد گرامیداشت شهدای دانشجو در شهرستان اندیمشک برگزارشد پیرزن مسجدسلیمانی منتظر نگاه ویژه مسولین و مردم اولین جشنواره بزرگ ورزشی ورزش کارگری شهرستان مسجدسلیمان به مناسبت دهه فجر برگزار می‌شود

5
اهمیت فضاهای سبز  شهری بقلم شیوا ظاهری بیرگانی

عملکرد فضای سبز در محیط زیست شهری

 • زمان تقریبی مطالعه این خبر : 4 دقیقه
 • کد خبر : 4935
 • ۰۱ مهر ۱۳۹۹ - ۶:۰۲
عملکرد فضای سبز در محیط زیست شهری

طبیعت و فضای سبز، قلب تپنده زیستگاه های بشری هستند.

دیدبان مسجدسلیمان: شیوا ظاهری بیرگانی مدرس دانشگاه فعال محیط زیست به مناسبت روزپاکسازی زمین طی مصاحبه ای در مورد اهمیت فضای سبزو محیط زیست توضیحاتی را عنوان کردند:  فطرت انسان به گونه ای آفریده شده که توانایی های بسیاری دارد و این توانایی ها بدون ارتباط با زیبایی های طبیعی در زندگی شهری که همان فضاهای سبز است به افسردگی و خمودی می گراید و بالطبع در پرتو بهره مندی از فضای سبز خلاقیت های انسان شکوفا می شود.
اهمیت فضاهای سبز  شهری به حدی است که امروزه وجودشان به عنوان یکی از شاخص های توسعه یافتگی جوامع به حساب می آید.
فضاهای سبز در شهرها، دارای عملکردهای مختلفی هستند.
فضاهای سبز از یک سو موجب بهبود وضعیت زیست محیطی شهرها می شود، و از سوی دیگر شرایط مناسبی را برای گذران اوقات فراغت شهروندان تعبیه می‌کند.
علاوه بر اینها، دارای عملکردهای کالبدی نیز می‌باشند.
اثرات فضای سبز شهری از دیدگاه زیست محیطی مواردی چون کاهش آلودگی هوا، کاهش آلودگی صوتی، جذب گرد و غبار؛ افزایش نفوذپذیری خاک و تأثیر مثبت بر چرخه آب در محیط زیست شهری و افزایش کیفیت آبهای زیرزمینی را شامل میشود.
فضای سبز میتواند به طور قابل توجهی دمای هوا را کاهش دهد و یا به تلطیف هوا کمک کند.
در بررسی اثرات روانی – اجتماعی فضای سبز باید گفت که انسان ، در هر شرایطی ، روزانه به چند ساعت فضای ساکت و آرام نیاز دارد که فضای سبز میتواند این فضا را تأمین نماید.
فضای سبز شهری به عنوان بخش جاندار محیط شهری مکمل بخش بی‌جان شهر می باشد.
درختان نماد آبادانی، خرمی، مظهر زندگی، باعث تلطیف هوا، موجب آسایش، رفاه مردم، صفا و پاکی طبیعت هستند و حتی می توان سرانه فضای سبز هر شهر را به عنوان نمادی از سرزندگی و نشاط اجتماعی آن جامعه دانست.
مجموعه اثرات فضای سبز حضور آنها را در شهرها اجتناب ناپذیر می کند به طوری که بدون وجود آنها ممکن نیست شهرها پایدار باقی بمانند.
متأسفانه فضای سبز شهری در مسجدسلیمان بسیار ڪم و اغلب یکدست است.
نگاهت را به هر سو بگردانی درختی جز «کنوکارپوس» نمی‌بینی!
بی تنوعی در فضای سبز شهری همیشه محل بحثِ فعالانِ حوزه شهری بوده است.
بی‌توجهی به درختان مثمر و دارای میوه در فضای سبز مسجدسلیمان و توجه بیش‌ از حد به درختان غیربومی مثل «کنوکارپوس» در فضای سبز شهری به معضلی جدی برای محیط‌ زیست تبدیل‌ شده است.
درختانی نظیر سپستان، کُنار، انجیر معابد و حتی انگور را می‌ توان در پارک‌ها و بلوارهای شهر کاشت ولی متأسفانه تاڪنون به ڪاشت این نوع درختان توجهی نشده؛ با ڪاشت گل کاغذی و برهان گلی (گل‌های زرد) چشم‌انداز زیبایی در شهر ایجاد خواهد شد.
از درخت حنا هم می توان استفاده ڪرد این درخت در زمستان بوی خوبی دارد و خاصیت دارویی هم دارد.
ایده‌ها فراوانند اما مسئله این است که آیا نهادی مایل به اجرای این ایده‌ها برای فضای سبز شهری است یا خیر؟
نقش شهروندان در حفظ فضای سبز شهری
در مجموع باید گفت؛ که مدیریت شهری بدون مشارکت شهروندان در امور، سرانجامی جز شکست ندارد.
اگر شهروندان گل‌های پارک را بچینند و یا شاخه‌های درختان را بشکنند و روی چمن‌ها راه بروند دیگر چیزی به نام پارک یا فضای سبز باقی نمی‌ماند که شهرداری بخواهد آن را حفظ کند یا توسعه دهد.
برخی از مردم به اهمیت فضای سبز و نقش آن در زندگی و بهبود شرایط زیست محیطی واقفند اما راههای ایجاد و حفاظت از فضای سبز را نمی دانند بنابر این لازم است در ارائه آموزش به مردم گام های جدید و موثرتری برداشته شود و این افزایش آگاهی مردم و تقویت مشارکت ایشان می تواند موجب تقویت تعلق خاطر نسبت به فضای سبز شده و می تواند در فرهنگ سازی برای ایجاد و حفظ فضاهای سبز بسیار موثر باشد.
تدوین جزوات آموزشی و ارائه آموزش های مورد نیاز به پرسنل مربوطه؛ حفظ، نگهداری و ساماندهی محوطه های فضای سبز؛ تهیه برنامه های فصلی و سالیانه فضای سبز( شامل گل کاری، درختکاری و…)
پرورش نیروهای متخصص، ماهر و درعین‌حال متعهد، شناسایی گونه‌های بومی منطقه و استفاده بیشتر از گونه‌های بومی در طراحی و کاشت، مدیریت را از حالت سنتی به سمت علمی و مکانیزه پیش بردن، اتخاذ قوانینی که هرگونه ساخت‌وساز را ملزم به اختصاص مکانی برای فضای سبز کند ازجمله الزاماتی است که باید سیستم مدیریت فضای سبز شهری در نظر گرفته و از نگاه کهنه و قدیمی فاصله بگیرد.

 

 

لینک کوتاه : https://didebanmis.ir/?p=4935
 • نویسنده : شیوا ظاهری بیرگانی
 • منبع : دیدبان مسجدسلیمان
 • بدون دیدگاه

نظر دهید:

قوانین ارسال نظرات
 • نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
 • نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
 • نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
 • برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
 • نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
 • نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.
 • جهت ارسال نظرات ، حتما آدرس ایمیل خود را به صورت صحیح و بدون www وارد کنید.