تاریخ : شنبه, ۲۷ دی , ۱۳۹۹ 3 جماد ثاني 1442 Saturday, 16 January , 2021

آخرین اخبار

انتصابات جدید در هیئت دو و میدانی شهرستان مسجدسلیمان رسالت بنیاد مسکن و ستاد بازسازی ساخت منازل برای محرومین و آسیب دیده گان است محکومیت شهردار اهواز و رئیس سابق آبفا به یکسال حبس و ۲ سال انفصال از خدمت جلسه هم اندیشی دفتر نماینده ، اداره ورزش و جوانان و هیئت وزنه برداری برگزار شد گزارشی از وضعیت مرکز فوریت های پزشکی و درمانی مسجدسلیمان ارائه شد رتبه نخست روابط عمومی دانشگاه پیام نور استان خوزستان در بین روابط عمومی دانشگاههای پیام نور کشور تعویض مدیر عامل و هیئت مدیره تیم نفت مسجدسلیمان در نیمه اول اعزام بیمار چاقو خورده با بالگرد جوان ۲۵ ساله خود را حلق آویز کرد استاد بهروز صالحی درگذشت تست استعدادیابی و جذب بازیکن برای لیگ استان خوزستان میز خدمت و تسهیل در انجام امور شهروندان بازدید ریاست اداره محیط زیست شهرستان لالی از واحد بهره‌برداری لالی روستای سرکُت شهنی پس از سالها روشن شد سونامی رای در انتخابات ۱۴۰۰ با تایید صلاحیت خاتمی آزادی بیان، فرصت یا تهدید مکلف به تمکین از تصمیم ستاد کرونا در برگزاری مراسم محرم هستیم پیام مدیر مسئول پایگاه خبری دیدبان مسجدسلیمان به مناسبت روز خبرنگار مدیریت آبفا مسجدسلیمان، اصلاح یا تغییر؟ مصاحبه سرپرستار بخش ایزوله تنفسی بیمارستان ۲۲ بهمن با برنامه شبهای کارون برگزاری مرحله کشوری بخش حفظ بیست و چهارمین دوره مسابقات قرآن آغاز ثبت‌نام پذیرفتگان مقطع کارشناسی دانشگاه پیام نور در ترم جدید کاشت نهال با کمک خیرین در دانشگاه پیام نور مرکز دزفول پایان بزرگ مرد کوچک اولین جلسه هیئت  ورزشهای همگانی شهرستان مسجدسلیمان درسال جاری برگزار شد اعطای تسهیلات بن کتاب به دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه ۳۰ دی آخرین مهلت بخشودگی بدهی و سنوات دانشجویان متقاضی بازگشت به تحصیل/بازگشت به تحصیل ۷ هزار دانشجو از ابتدای سال جاری منظور از دعوای جلب شخص ثالث چیست شرایط و مهلت ارائه دادخواست این دعوی چگونه است؟ پویش قهرمان من با عنوان دلنوشته ای به سردار دلها توسط مرکز رامهرمز برگزارشد گرامیداشت شهدای دانشجو در شهرستان اندیمشک برگزارشد پیرزن مسجدسلیمانی منتظر نگاه ویژه مسولین و مردم اولین جشنواره بزرگ ورزشی ورزش کارگری شهرستان مسجدسلیمان به مناسبت دهه فجر برگزار می‌شود تیم بانوان وزنه‌برداری شهرستان مسجدسلیمان نایب قهرمان شد بازدید معاون حقوقی و امور هماهنگی وزارت ورزش و جوانان برگزاری مراسم پرفیض زیارت عاشورا به منظورحفظ سلامتی و حال دانشجویان و مراجعه کنندگان توزیع ماسک رایگان بین دانشجویان مرکز رامهرمز

2
دانستنی های حقوقی

شروع به قتل عمدی؛ مجازات آن و مرجع صالح جهت رسیدگی به این جرم

  • زمان تقریبی مطالعه این خبر : 2 دقیقه
  • کد خبر : 5542
  • ۰۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۵
شروع به قتل عمدی؛ مجازات آن و مرجع صالح جهت رسیدگی به این جرم

ارتڪاب قتل عمدی به روش های متفاوتی ممڪن است و با بررسی پرونده های مختلف و تطبیق آن با ماده ۲۹۰ قانون مجازات اسلامی، قابل بررسی می باشد.
بر اساس ماده ۶۱۳ قانون مجازات اسلامی، هرگاه ڪسی شروع به قتل عمد نماید ولی نتیجه منظور بدون اراده او محقق نگردد به شش ماه تا سه سال حبس تعزیری محڪوم می گردد.

دیدبان مسجدسلیمان سعید کریمی کارشناس ارشد حقوق خصوصی:برای توضیح و تشریح جرم شروع به قتل عمدی، لازم است ابتدا شروع به جرم تعریف گردد.
شروع به جرم حالتی است ڪه در آن مجرم شروع به انجام عملیات وقوع جرم نموده ولیڪن پیش از رسیدن به هدف، بنابر هر عاملی غیر از اراده مجرم وقوع جرم به سرانجام نمی رسد.

شروع به جرم طبق قانون مجازات اسلامی
به موجب ماده ۱۲۲ قانون مجازات اسلامی، هر ڪس قصد ارتڪاب جرمی ڪرده و شروع به اجرای آن ڪند و اقداماتی را ڪه ارتباط مستقیم با وقوع جرم دارد، را نیز انجام دهد؛ اما به واسطه عاملی خارج از اراده او قصدش معلق بماند، اقدام او شروع به جرم محسوب می ‌شود و چنانچه در قانون، مجازات دیگری برای آن جرم مقرر شده باشد، به آن مجازات محڪوم می‌ شود و در غیر این صورت به مجازات‌های مقرر محڪوم خواهد شد.
شروع به جرم در حالتی قابل مجازات است، ڪه در قانون و درباره آن جرم انگاری صورت گرفته باشد.

مرحله تمهیدات مقدماتی:

مرحله تهیه مقدمات مرحله ای جدای از شروع به جرم بوده و درواقع فراهم ڪردن لوازم یا شرایطی است ڪه برای ارتڪاب جرم لازم است.
احراز قصد مجرمانه مرتڪب در این مرحله بسیار سخت و نامقدور می باشد.
اما اگر آن مرحله از اقداماتی ڪه انجام شده است جرم باشد، مرتڪب به مجازات آن جرم محڪوم خواهد شد.
قتل عمد؛ شروع به قتل عمدی و مجازات آن:

قتل عمدی عبارت است از سلب حیات عمدی و با سونیت یک فرد به صورت غیر قانونی.
ارتڪاب قتل عمدی به روش های متفاوتی ممڪن است و با بررسی پرونده های مختلف و تطبیق آن با ماده ۲۹۰ قانون مجازات اسلامی، قابل بررسی می باشد.
بر اساس ماده ۶۱۳ قانون مجازات اسلامی، هرگاه ڪسی شروع به قتل عمد نماید ولی نتیجه منظور بدون اراده او محقق نگردد به شش ماه تا سه سال حبس تعزیری محڪوم می گردد.
بنابراین، برای تحقق جرم شروع به قتل عمدی، عملیات منتهی به قتل بایستی بدون اراده مرتڪب متوقف شده باشد.
برای مثال: اگر ڪسی با چاقو به ڪسی حمله ڪند و به جای ضربه به قلب او به گوشش ضربه بزند، علاوه بر مجازات جرح عمدی به مجازات شروع به قتل عمدی نیز محڪوم خواهد شد.
یا اگر ڪسی با اسلحه به سمت ڪسی دیگر نشانه گرفته باشد و به علت لغزش دست موفق به شلیک به هدف نشود، مرتڪبِ جرم شروع به قتل عمدی گشته است

مرجع صالح جهت رسیدگی به جرم شروع به قتل عمدی؛
مرجع صالح برای رسیدگی به جرم شروع به قتل عمدی دادگاه ڪیفری دو می باشد.
اما اگر جرائم دیگری همراه با جرم شروع به قتل عمدی بوده ڪه در صلاحیت مراجع دیگر باشند، رسیدگی به تمام جرائم در مرجعی انجام خواهد شد ڪه صلاحیت رسیدگی به جرم مهمتر را دارد

آیا شروع به قتل عمدی، مستوجب پرداخت دیه است؟
اگر شروع به جرم قتل عمدی و اقدامات مقدماتی پیرامون آن منجر به ورود آسیب به مجنی علیه گردد، مرتڪب باید دیه جراحات وارده را به بزه دیده بپردازد.
اما اگر مجموع اقدامات باعث ورود خسارت جانی یا ضرر به مجنی علیه نشود، مجازات مرتڪب حبس از شش ماه تا سه سال خواهد بود.

 

 

 

 

 

لینک کوتاه : https://didebanmis.ir/?p=5542

نظر دهید:

قوانین ارسال نظرات
  • نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  • نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  • نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  • برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  • نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  • نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • جهت ارسال نظرات ، حتما آدرس ایمیل خود را به صورت صحیح و بدون www وارد کنید.