تاریخ : دوشنبه, ۲۹ دی , ۱۳۹۹ 5 جماد ثاني 1442 Monday, 18 January , 2021

آخرین اخبار

انتصابات جدید در هیئت دو و میدانی شهرستان مسجدسلیمان رسالت بنیاد مسکن و ستاد بازسازی ساخت منازل برای محرومین و آسیب دیده گان است محکومیت شهردار اهواز و رئیس سابق آبفا به یکسال حبس و ۲ سال انفصال از خدمت جلسه هم اندیشی دفتر نماینده ، اداره ورزش و جوانان و هیئت وزنه برداری برگزار شد گزارشی از وضعیت مرکز فوریت های پزشکی و درمانی مسجدسلیمان ارائه شد رتبه نخست روابط عمومی دانشگاه پیام نور استان خوزستان در بین روابط عمومی دانشگاههای پیام نور کشور تعویض مدیر عامل و هیئت مدیره تیم نفت مسجدسلیمان در نیمه اول اعزام بیمار چاقو خورده با بالگرد جوان ۲۵ ساله خود را حلق آویز کرد استاد بهروز صالحی درگذشت تست استعدادیابی و جذب بازیکن برای لیگ استان خوزستان میز خدمت و تسهیل در انجام امور شهروندان بازدید ریاست اداره محیط زیست شهرستان لالی از واحد بهره‌برداری لالی روستای سرکُت شهنی پس از سالها روشن شد سونامی رای در انتخابات ۱۴۰۰ با تایید صلاحیت خاتمی آزادی بیان، فرصت یا تهدید مکلف به تمکین از تصمیم ستاد کرونا در برگزاری مراسم محرم هستیم پیام مدیر مسئول پایگاه خبری دیدبان مسجدسلیمان به مناسبت روز خبرنگار مدیریت آبفا مسجدسلیمان، اصلاح یا تغییر؟ مصاحبه سرپرستار بخش ایزوله تنفسی بیمارستان ۲۲ بهمن با برنامه شبهای کارون دبیر کانون دانشجویی دانشگاه پیام نور مرکز اندیمشک موفق به کسب مقام اول شد برگزاری مرحله کشوری بخش حفظ بیست و چهارمین دوره مسابقات قرآن آغاز ثبت‌نام پذیرفتگان مقطع کارشناسی دانشگاه پیام نور در ترم جدید کاشت نهال با کمک خیرین در دانشگاه پیام نور مرکز دزفول پایان بزرگ مرد کوچک اولین جلسه هیئت  ورزشهای همگانی شهرستان مسجدسلیمان درسال جاری برگزار شد اعطای تسهیلات بن کتاب به دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه ۳۰ دی آخرین مهلت بخشودگی بدهی و سنوات دانشجویان متقاضی بازگشت به تحصیل/بازگشت به تحصیل ۷ هزار دانشجو از ابتدای سال جاری منظور از دعوای جلب شخص ثالث چیست شرایط و مهلت ارائه دادخواست این دعوی چگونه است؟ پویش قهرمان من با عنوان دلنوشته ای به سردار دلها توسط مرکز رامهرمز برگزارشد گرامیداشت شهدای دانشجو در شهرستان اندیمشک برگزارشد پیرزن مسجدسلیمانی منتظر نگاه ویژه مسولین و مردم اولین جشنواره بزرگ ورزشی ورزش کارگری شهرستان مسجدسلیمان به مناسبت دهه فجر برگزار می‌شود تیم بانوان وزنه‌برداری شهرستان مسجدسلیمان نایب قهرمان شد بازدید معاون حقوقی و امور هماهنگی وزارت ورزش و جوانان برگزاری مراسم پرفیض زیارت عاشورا

1
دانستنی های حقوقی

جرم افتراء چیست؟انتساب جرم افتراء به دیگران چه عواقبی دارد؟

  • زمان تقریبی مطالعه این خبر : 2 دقیقه
  • کد خبر : 4338
  • ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۲:۴۳
جرم افتراء چیست؟انتساب جرم افتراء به دیگران چه عواقبی دارد؟

افتراء از جمله جرایم علیه اشخاص می باشد وفقط شامل اشخاص حقیقی بر علیه یڪدیگر بوده و افراد حقوقی را شامل نمی گردد.

دیدبان مسجدسلیمان:سعید کریمی کارشناس ارشد حقوق خصوصی :جرم افتراء در اصطلاح حقوقی عبارت است از اینڪه فردی جرمی را به دیگری نسبت دهد، بدون آن ڪه قادر به اثبات آن باشد.
در حقیقت افترا فعلی تهمتی است ڪه تهمت‌زننده برای متهم ڪردن افراد، وسایل و ادوات جرم را به نوعی به شخص منتسب ڪند یا در منزل یا در جیب یا در وسایلی ڪه مربوط به آن شخص است، قرار دهد.

انواع جرم افتراء:

افتراء به دو نوع قولی و فعلی تقسیم می‌شود:

*افترای قولی،* نسبت دادن جرمی به دیگران به صورت لفظی یا از طریق رسانه‌ها یا اوراق چاپی یا نطق در مجامع است ڪه مجازات مرتڪب مطابق ماده ۶۹۷ ق.م.ا بخش تعزیزات: یک ماه تا یک سال حبس و تا ۷۴ ضربه شلاق یا یڪی از آنها می باشد.
*افترای فعلی* نیز وقتی صورت می‌گیرد ڪه مفتری به قصد متهم ڪردن افراد، آلات و ادوات جرم را در منزل، جیب یا محل ڪار شخص قرار دهد؛ به‌گونه‌ای ڪه وجود آن آلات و ادوات موجبات تعقیب جزایی فرد را فراهم کند ڪه مجازات مرتڪب مطابق ماده۶۹۹ قانون فوق الذڪر: ۶ماه تا سه سال حبس یا تا ۷۴ضربه شلاق می باشد.

 شرایط تحقق جرم افتراء:
۱- انتساب جرم به دیگری
۲- صراحتِ انتساب
۳- ناتوانی مفتری از اثبات صحتِ موضوعی ڪه به دیگری نسبت داده، در مرجعِ قضایی صالح.

?قابل ذڪر است اگر ڪسی از روی عصبانیت و ناراحتی به دیگری بگوید: «دزد» یا «کلاهبردار» موضوع توهین است، نه افتراء.
در توضیح این مطلب، مثالی را می‌توان مطرح ڪرد:
شخص الف مدعی است ڪه آقای ب اتومبیلش را سرقت ڪرده و پرونده امر پس از بررسی‌های معموله قضایی با صدور قرار منع پیگرد یا حڪم برائت قطعی مختومه شده است.
آیا در این قضیه شاڪی به عنوان مفتری قابل تعقیب ڪیفری است؟
در این مثال چند حالت ممڪن است اتفاق بیفتد:
۱) شاڪی واقعاً اتومبیلی داشته ڪه ثابت شده قطعاً به سرقت رفته و صاحب مال با دلایل یا توضیحاتی ڪه پیش خود داشته، به این نتیجه رسیده ڪه شخص»ب» آن را سرقت ڪرده و این امر در دادگاه هم به اثبات می‌رسد؛ در اینجا شاڪی مفتری به حساب نمی‌آید.

۲) اتومبیل شاڪی واقعاً سرقت شده، اما شخص «ب» آن را سرقت نڪرده بلڪه دیگری آن را سرقت ڪرده است. در این صورت نیز شاڪی به دلیل اینکه گریز و چاره‌ای جز اعلام شڪایت نداشته و قصد وی دادخواهی بوده و نه چیز دیگر، در اینجا نیزمفتری تلقی نمی‌شود
۳) ممڪن است اتومبیل شاڪی سرقت نشده یا اساساً اتومبیلی نداشته ڪه به سرقت رفته باشد اما وی جرم سرقت مذڪور را به دیگری نسبت می‌دهد و شڪایت وی مردود اعلام می‌شود.
در این مورد وی به عنوان مفتری قابل تعقیب ڪیفری است.
زیرا شاڪی در این موضوع به قصد اضرار به دیگری و برخلاف واقع و به انگیزه هتک حیثیت دیگری اعلام شڪایت ڪرده و قصد وی تظلم و دادخواهی نبوده است.

نڪته۱:
ملاک مجرم تلقی شدن مفتری (افتراء دهنده)، ارتڪاب جرم به شڪل عالمانه و عامدانه است.

ڪته۲
افتراء از جمله جرایم علیه اشخاص می باشد وفقط شامل اشخاص حقیقی بر علیه یڪدیگر بوده و افراد حقوقی را شامل نمی گردد.

ڪته۳:
نسبت دادن اعمالی خلاف یا ناهنجار ڪه جرم‌انگاری نشده باشد، افتراء تلقی نمی‌شود مانند: بی‌نظم، بی‌انضباط، بی‌حیا و… .

*ڪته۴:
ملاک تحقق جرم افتراء این است ڪه عمل انتسابی در زمان انتساب، جرم باشد.

لینک کوتاه : https://didebanmis.ir/?p=4338

نظر دهید:

قوانین ارسال نظرات
  • نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  • نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  • نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  • برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  • نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  • نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • جهت ارسال نظرات ، حتما آدرس ایمیل خود را به صورت صحیح و بدون www وارد کنید.