تاریخ : جمعه, ۳ بهمن , ۱۳۹۹ 9 جماد ثاني 1442 Friday, 22 January , 2021

آخرین اخبار

انتخابات شورا،آغازی متزلزل و نگران کننده، فرجامی ناگوار جلسه هم اندیشی هیئت تکواندو با کارگروه ورزش نماینده شهرستان آیین تجلیل از بازیگران و عوامل اجرایی تعزیه شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) برگزار شد. پایان بزرگ مرد کوچک انتصابات جدید در هیئت دو و میدانی شهرستان مسجدسلیمان رسالت بنیاد مسکن و ستاد بازسازی ساخت منازل برای محرومین و آسیب دیده گان است محکومیت شهردار اهواز و رئیس سابق آبفا به یکسال حبس و ۲ سال انفصال از خدمت جلسه هم اندیشی دفتر نماینده ، اداره ورزش و جوانان و هیئت وزنه برداری برگزار شد گزارشی از وضعیت مرکز فوریت های پزشکی و درمانی مسجدسلیمان ارائه شد رتبه نخست روابط عمومی دانشگاه پیام نور استان خوزستان در بین روابط عمومی دانشگاههای پیام نور کشور تعویض مدیر عامل و هیئت مدیره تیم نفت مسجدسلیمان در نیمه اول اعزام بیمار چاقو خورده با بالگرد جوان ۲۵ ساله خود را حلق آویز کرد برندگان مسابقه کتابخوانی دیدبان مسجدسلیمان جوایز خود را دریافت نمودند استاد بهروز صالحی درگذشت تست استعدادیابی و جذب بازیکن برای لیگ استان خوزستان میز خدمت و تسهیل در انجام امور شهروندان بازدید ریاست اداره محیط زیست شهرستان لالی از واحد بهره‌برداری لالی روستای سرکُت شهنی پس از سالها روشن شد سونامی رای در انتخابات ۱۴۰۰ با تایید صلاحیت خاتمی آزادی بیان، فرصت یا تهدید مکلف به تمکین از تصمیم ستاد کرونا در برگزاری مراسم محرم هستیم پیام مدیر مسئول پایگاه خبری دیدبان مسجدسلیمان به مناسبت روز خبرنگار مدیریت آبفا مسجدسلیمان، اصلاح یا تغییر؟ مصاحبه سرپرستار بخش ایزوله تنفسی بیمارستان ۲۲ بهمن با برنامه شبهای کارون اختتامیه بیست و چهارمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان دانشگاه پیام نور امروز به میزبانی دانشگاه پیام نور استان یزد برگزارشد. واژگونی خودروپراید در جاده جدید اندیکا تکریم از کارکنان در حال بازنشستگی مرکز دزفول مراسم ایام فاطمیه و گرامیداشت شهدای سلامت و شهدای گمنام مقاومت، در مسجد شهید آباد دزفول برگزار گردید. برگزاری و اعلام نتایج مسابقه کشوری دلنوشته ای برای سردار دل ها ؛ توسط کانون هلال احمر دانشگاه پیام نور مرکز دزفول برگزار شد. دبیر کانون دانشجویی دانشگاه پیام نور مرکز اندیمشک موفق به کسب مقام اول شد برگزاری مرحله کشوری بخش حفظ بیست و چهارمین دوره مسابقات قرآن آغاز ثبت‌نام پذیرفتگان مقطع کارشناسی دانشگاه پیام نور در ترم جدید کاشت نهال با کمک خیرین در دانشگاه پیام نور مرکز دزفول اولین جلسه هیئت  ورزشهای همگانی شهرستان مسجدسلیمان درسال جاری برگزار شد اعطای تسهیلات بن کتاب به دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه ۳۰ دی آخرین مهلت بخشودگی بدهی و سنوات دانشجویان متقاضی بازگشت به تحصیل/بازگشت به تحصیل ۷ هزار دانشجو از ابتدای سال جاری منظور از دعوای جلب شخص ثالث چیست شرایط و مهلت ارائه دادخواست این دعوی چگونه است؟ پویش قهرمان من با عنوان دلنوشته ای به سردار دلها توسط مرکز رامهرمز برگزارشد گرامیداشت شهدای دانشجو در شهرستان اندیمشک برگزارشد

1
دانستنی های حقوقی به قلم سعید کریمی

تشابه وتفاوت جرائم اختلاس وکلاهبرداری

  • زمان تقریبی مطالعه این خبر : 3 دقیقه
  • کد خبر : 5852
  • ۱۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۳
تشابه وتفاوت جرائم اختلاس وکلاهبرداری

ڪلاهبرداری عبارتست از بردن مال دیگری از طریق توسلِ توأم با سوءنیت به وسایل یا عملیات متقلبانه.
بنابراین برای تحقق جرم ڪلاهبرداری، توسل به وسایل متقلبانه برای فریب مالباخته ضروری است؛ به عبارت دیگر ڪلاهبردار باید مرتڪبِ مانور متقلبانه شود.
ڪلاهبرداری از جمله جرایم مقید است ڪه شرط تحقق آن حصول نتیجه خاص؛ یعنی بردن مال دیگری و انتفاع مالی ڪلاهبردار یا شخص مورد نظر وی می باشد.

‌‌ دیدبان مسجدسلیمان:ڪلاهبرداری عبارتست از بردن مال دیگری از طریق توسلِ توأم با سوءنیت به وسایل یا عملیات متقلبانه.
بنابراین برای تحقق جرم ڪلاهبرداری، توسل به وسایل متقلبانه برای فریب مالباخته ضروری است؛ به عبارت دیگر ڪلاهبردار باید مرتڪبِ مانور متقلبانه شود.
ڪلاهبرداری از جمله جرایم مقید است ڪه شرط تحقق آن حصول نتیجه خاص؛ یعنی بردن مال دیگری و انتفاع مالی ڪلاهبردار یا شخص مورد نظر وی می باشد.
🔹ماده ۱ «قانون تشدید مجازات مرتڪبین ارتشاء و اختلاس و ڪلاهبرداری»، ڪه در حال حاضر عنصر قانونی جرم ڪلاهبرداری را در حقوق ایران تشڪیل می دهد، اشعار می دارد:
«هرڪس از راه حیله و تقلب مردم را به وجود شرڪت ها یا تجارتخانه ها یا ڪارخانه ها یا مؤسسات موهوم یا به داشتن اموال و اختیارات واهی فریب دهد یا به امور غیرواقع امیدوار نماید یا از حوادث و پیش آمدهای غیرواقع بترساند و یا اسم و عنوان مجعول اختیار ڪند و به یڪی از وسایل مذڪور و یا وسایل تقلبی دیگر، وجوه و یا اموال یا اسناد یا حوالجات یا قبوض یا مفاصا حساب و امثال آنها را تحصیل ڪرده و از این راه مال دیگری را ببرد ڪلاهبردار محسوب و علاوه بر رد اصل مال به صاحبش به حبس از یک تا هفت سال و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ کرده است محڪوم می‏گردد …».
🔹 شرایط تحقق جرم ڪلاهبرداری:
۱)متقلبانه بودن وسایلی ڪه ڪلاهبردار از آنها برای اغفال دیگری استفاده میڪند.
۲)اغفال شدن و فریب خوردن قربانی، ڪه مستلزم عدم آگاهی وی نسبت به متقلبانه بودن وسایل مورد استفاده مجرم می باشد.
۳) تعلق مالِ برده شده به دیگری.

🔹️ تعریف اختلاس در قانون مجازات اسلامی:

«هر یک از ڪارمندان و ڪارڪنان ادارات و سازمان ‌ها یا شوراها و یا شهرداری‌ ها و مؤسسات و شرڪت‌ های دولتی و یا وابسته به دولت و یا نهادهای انقلابی و دیوان محاسبات و مؤسساتی ڪه به‌ کمک مستمر دولت اداره می‌شوند و یا دارندگان پایه قضایی و به‌ طور ڪلی قوای سه‌ گانه و همچنین‌ نیروهای مسلح و مأمورین به خدمات عمومی اعم از رسمی یا غیررسمی‌، وجوه یا مطالبات یا حواله ‌ها یا سهام و اسناد و اوراق بهادار و یا سایر اموال متعلق به هریک از سازمان‌ ها و مؤسسات ‌یاد شده و یا اشخاص را ڪه برحسب وظیفه به آن ها سپرده شده است به نفع خود یا دیگری برداشت ‌و تصاحب ڪند مختلس محسوب خواهد شد.»

اختلاس یڪی از فروض جرم خیانت در‌امانت است؛ با این تفاوت ڪه مرتڪبِ اختلاس مأمور دولت بوده و نسبت به دولت یا اموالِ اشخاص ڪه بر حسب شغل یا مأموریت نزد وی بوده است، مرتڪب خیانت می‌شود.
🔹 شرایط تحقق جرم اختلاس:
▪️مرتڪب از ڪارڪنان و ڪارمندان مؤسسات دولتی (فرقی نمی‌ڪند؛ رسمی، پیمانی یا قراردادی) باشد.
▪️جرم نسبت به اموال دولت و یا اموال متعلق به اشخاص خصوصی ڪه نزد دولت است صورت گیرد.
▪️اموال بر حسب وظیفه به مختلس سپرده شده باشند.
▪️شخص مختلس باید مال را به مالڪیت خود یا دیگری در آورد.
▪️شخص باید به طور عمدی مرتڪب این جرم شود.
▪️شخصِ مختلس باید اموالی را به نفع خود یا دیگری تصاحب ڪند.
نڪته:
ڪارمند شرڪت خصوصی یا فرد عادی ڪه اموال دولتی را تصاحب ڪند؛ مختلس محسوب نمی گردد.
🔹 تفاوتهای اختلاس و ڪلاهبرداری:
۱) در ڪلاهبرداری مرتڪب می تواند ڪارمند دولت و یا فرد عادی باشد اما در اختلاس مرتڪب باید حتماً ڪارمند دولت باشد.
۲) در اختلاس مرتڪب باید مال متعلق به دولت یا سپرده شده به دولت را؛ بر حسب وظیفه قانونی تصاحب ڪند.
اما در ڪلاهبرداری مال می تواند متعلق به دولت باشد یا نباشد.
۳) در اختلاس همانند خیانت در امانت اول مال به مرتڪب سپرده می شود بعد تصاحب می ڪند لذا بعد از أخذِ مال؛ جرم واقع می شود. اما در ڪلاهبرداری به محض گرفتن مال جرم واقع می گردد.
🔹 تشابهات اختلاس و ڪلاهبرداری:
۱) در هر دو مال با رضایت به مرتڪب سپرده می شود.
۲) در هر دو مورد توسل به وسایل متقلبانه می تواند باشد .
۳) در هر دو؛ مرتڪب باید مال را تصاحب ڪند.
۴) در هر دو؛ مرتڪب باید انتفاع مالی ببرد.

لینک کوتاه : https://didebanmis.ir/?p=5852

نظر دهید:

قوانین ارسال نظرات
  • نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  • نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  • نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  • برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  • نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  • نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • جهت ارسال نظرات ، حتما آدرس ایمیل خود را به صورت صحیح و بدون www وارد کنید.