تاریخ : جمعه, ۹ آبان , ۱۳۹۹ 14 ربيع أول 1442 Friday, 30 October , 2020

آخرین اخبار

آزادی بیان، فرصت یا تهدید پیام تسلیت دبیر کل حزب جمهوریت ایران اسلامی نرگس محمدی از زندان آزاد شد ثروتمندترین رئیس جمهور ایران چه کسی بود؟ ۱۵ شهریور فقط دانش‌آموزان کلاس اول و دوم به مدرسه می‌روند اطلاعیه بازگشایی مدارس ستاد پروژه مهر استان خوزستان ثبت رکورد جهانی جابجایی کامیون با دندان توسط ابرانسان‌های خوزستانی تصاویر+فیلم خبر خوب برای مردم/یارانه معیشتی کی واریز می‌شود؟ آغازسال تحصیلی ازروزشنبه ۱۵ شهریوربا حضور دانش آموزان درمدرسه جلوس نوید شعبانی بر کرسی شهردار مجلس به مدرس خیابانی رای اعتماد نداد مکلف به تمکین از تصمیم ستاد کرونا در برگزاری مراسم محرم هستیم عروس بیروت که فیلم عروسی‌اش در لحظه انفجار جهانی شدعکس +فیلم پیام مدیر مسئول پایگاه خبری دیدبان مسجدسلیمان به مناسبت روز خبرنگار مدیریت آبفا مسجدسلیمان، اصلاح یا تغییر؟ مصاحبه سرپرستار بخش ایزوله تنفسی بیمارستان ۲۲ بهمن با برنامه شبهای کارون شروع به قتل عمدی؛ مجازات آن و مرجع صالح جهت رسیدگی به این جرم تکثرگرایی و توسعه سیاسی لیست محلات با بیشترین درگیری بیماری کرونا جلسه ستاد هماهنگی ثبت‌نام پذیرفته شدگان مقطع کارشناسی دانشگاه پیام نور برگزار شد آغاز ثبت‌نام پذیرفته شدگان کارشناسی دانشگاه پیام نور نشست ویدئوکنفرانس رییس دانشگاه پیام نور با روسای استانی اجرای برنامه ی پیاده روی بزرگ سه شنبه های سبز بدون خودرو مسائل قانونی درخصوص نفقه را بیشتر بدانید چهارمین جشنواره نانوی به میزانی دانشگاه پیام نور کرج به صورت مجازی برگزار شد چهارمین جشنواره سراسری دانشجویی فناوری نانو به صورت الکترونیکی به میزبانی دانشگاه پیام نوردر استان البرز آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه پیام نور از امروز/ ثبت نام با ۵۰ درصد شهریه حریق افتاده به جان منطقه سرگچ روستای کریم آباد با کمک پرسنل آتش نشانی سد و نیروگاه مسجدسلیمان اطفاء شد. قابل توجه پذیرفته شدگان جدید دانشگاه پیام نور استان خوزستان مدیرکل روابط عمومی دانشگاه پیام نور از اعلام مراحل اخذ کالا کارت دانشجویان خبر داد و گفت: کلیه دانشجویان برای اخذ کالا کارت دانشجویی و خرید تجهیزات آموزشی مورد نیاز خود باید ضمن مراجعه به شعب بانک قرض الحسنه مهر ایران در سراسر کشور و طی مراحل ذیل نسبت به دریافت کالا کارت اقدام نمایند. پیام تبریک و قدردانی رئیس هیئت کونگ‌فو شهرستان مسجدسلیمان ازپرسنل اداره ورزش و جوانان شروع بکار ۵۱ ایستگاه آوای ورزش در همسایگی در  استان خوزستان وزیر ارتباطات:اختصاص اینترنت به اساتید دانشگاهی و دانشجویان در سراسر کشور اجرای نمایش تعزیه در روز شهادت امام رضا(ع) در محل آستان مقدس شهدای گمنام نفتک برگزار شد. موسسه نشاط گستران جوان زاگرس اولین سمن ورزشی در مسجدسلیمان

1

کرونا، آزمون صداقت

 • زمان تقریبی مطالعه این خبر : 3 دقیقه
 • کد خبر : 744
 • ۰۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۷
کرونا، آزمون صداقت

بقلم یونس رفیعی منجزی – کارشناس ارشد جامعه شناسی با شیوع ویروس کرونا و اظهارات متناقض مسئولین و شگفتی مردم از اطلاعات ارائه شده با واقعیت های موجود، بیماری کرونا عاملی برای سنجش صداقت اجتماعی در میان مسئولین شده است. اگر در مسائل اجتماعی قصد ‏سنجش و اندازه‌گیری این قبیل موئلفه ها را داشته باشیم […]

بقلم یونس رفیعی منجزی – کارشناس ارشد جامعه شناسی


با شیوع ویروس کرونا و اظهارات متناقض مسئولین و شگفتی مردم از اطلاعات ارائه شده با واقعیت های موجود، بیماری کرونا عاملی برای سنجش صداقت اجتماعی در میان مسئولین شده است.
اگر در مسائل اجتماعی قصد ‏سنجش و اندازه‌گیری این قبیل موئلفه ها را داشته باشیم – که ویژگی این موئلفه ها همانا کیفی بودن بیشتر‌این صفت ها است – لازم است معرفهایی « ‏indicator‏ » که برای اندازه‌گیری این صفت ها بکار رود، گویای جنبه‌های مختلف مفهوم مورد نظر بوده و از ‏جامعیت لازم برخوردار باشند. مفاهیمی همچون منزلت (پایگاه اجتماعی ) « ‏‎ social status‏»، طبقه‌ اجتماعی ‏‏«‏social class ‎‏ »، ‌همسایگی«‏‎ neighbourship ‎‏» و … که از مفاهیم کلیدی جامعه‌شناسی هستند. کرونا با سرعت در حال قربانی گرفتن است، اما اظهارات متناقض و آمیخته با پنهان کاری مسئولین سبب شده است علاوه بر کاهش سطح اعتماد به گزارش های رسمی؛ مردم در مواجه با این ویروس خود را بی دفاع ببیند.
ستادهای اطلاع رسانی روابط عمومی ها و سخنگوهای مراکز درگیر با بحران با انتشار خبرهای ناصحیح و ناقص و دارای اشکال، به بحرانی کردن این وضع دامن میزنند.

از جمله وظایف روابط عمومی ها در شرایط بحران، اطلاع یابی زودهنگام و اطلاع رسانی فوری است که باید از ظرفیت رسانه های اجتماعی برای جمع آوری و انتشار اطلاعات و اخبار مربوط به بحران، استفاده کنند. با بروز بحران ، کار عمده روابط عمومی آغاز می شود. شایعات و اخبار دروغ و یا اشتباه، کار روابط عمومی را سخت می کنند.

روابط عمومی ها بایستی درحیطه وظایف و ماموریتهای خود نسبت به آرام سازی روانی افکار عمومی متاثر از بحران، از رویکرد انفعال خارج و فعالانه وارد عمل شوند.

مدیران باید مکالمات و گفت و گو ها را مدیریت کنند. بهتر است هیچ وقت واکنش نشان نداده و اجازه دهند مخاطبان سازمانی احساسات دریافتی از ایشان را به بهترین نحو نشان دهند.
در صورت بروز بحران در سازمان روابط عمومی ها نقش مهمی را در کنترل و رفع این بحران برعهده دارند ولی در بیشتر موارد روابط عمومی ها اطلاعات درست و شفافی از شرایط بحرانی سازمان خود به مخاطبان خود ارائه نمی دهند و اقدام به توجیه مخاطبان و رسانه ها می نمایند در صورتی که می توانند با تکنیک های مناسب و انتخاب راهکار درست و ارایه اطلاعات صحیح به مخاطبان، بحران ایجاد شده را به بهترین نحو مدیریت نمایند.
از زمان شیوع این ویروس در ایران اولویت خبری و اطلاع رسانی نبوده است.
از میزان شیوع و تلفات ناشی هم پاسکاری های خبری روی داده است و متاسفانه موارد دیگر.
در نهایت این ویروس میتواند شاخص خوبی برای سنجش صداقت مسئولین و همچنین اعتماد اجتماعی باشد. اعتماد مردم به یک نظام سیاسی ارتباط معناداری با باور شهروندان آن جامعه به کارآمدی دولت دارد.به صورت خلاصه اگر اعتماد شهروندان به کارگزاران سیاسی در حد مطلوب باشد ارتباط متقابل دولت و مردم بیشتر خواهد بود اعتمادی که به افزایش مقبولیت آن نظام سیاسی نزد مردم و در نتیجه افزایش سطح مشارکت سیاسی شهروندان منجر میشود و از لحاظ روانشناختی باعث ایجاد آرامش ، امنیت و سلامت روانی جامعه می گردد. برقراری اطمینان و تعامل میان دولت و شهروندان ، دموکراسی ، عدالت محوری دولت در توزیع امکانات و وجود دغدغه مندی در ارکان دولت برای حل مشکلات شهروندان ، افزایش سطح اعتماد عمومی را به همراه دارد و در نتیجه ارتقای سطح اعتماد عمومی در یک رابطه متقابل ، موجب اعتماد سیاسی شهروندان به حکومت در سه سطح اعتماد به سیستم سیاسی ، اعتماد به نهادهای سیاسی و به کارگزاران سیاسی می گردد که ارمغان آن به همان میزان ارتقای شاخص های رفاه و امنیت در جامعه است.در زمینه بحران موجود در ایران (شیوع ویروس کرونا)به مانند بحران های گذشته شهروندان منتظر اطلاعاتی صادقانه هستند که تاکنون این مسئله روی نداده است.
با کاهش این اعتماد اجتماعی کشور در بحران های بعدی برای کنترل بحران نمیتواند از شهروندان به عنوان ابزاری بزای کنترل وضع موجود استفاده درستی داشته باشد.
امیدواریم که مسئولین دولت در اطلاع رسانی و اقدامات پیشگیرانه و کنترلی خود صداقت بخرج دهند تا شهروندان در مقابله با بحران ها یاری گر آنها باشند.

لینک کوتاه : http://didebanmis.ir/?p=744

برچسب ها

نظر دهید:

 1. سلام….ان شالله که از وضعیت موجودبه سلامت عبور کنیم….تشکر از استاد رفیعی منجزی با این تفسیر اجتماع پسند و سپاس از سایت خبری دیدبان

 2. تشکر فراوان از استاد گرامی همیشه پاینده باشید امیدوارم خداوند نجات دهنده باشد

 3. با سپاس از جناب اقای رفیعی منجزی بابت این مطلب خوب

قوانین ارسال نظرات
 • نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
 • نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
 • نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
 • برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
 • نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
 • نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.
 • جهت ارسال نظرات ، حتما آدرس ایمیل خود را به صورت صحیح و بدون www وارد کنید.