تاریخ : یکشنبه, ۴ آبان , ۱۳۹۹ 9 ربيع أول 1442 Sunday, 25 October , 2020

آخرین اخبار

پیام تسلیت دبیر کل حزب جمهوریت ایران اسلامی نرگس محمدی از زندان آزاد شد ثروتمندترین رئیس جمهور ایران چه کسی بود؟ ۱۵ شهریور فقط دانش‌آموزان کلاس اول و دوم به مدرسه می‌روند اطلاعیه بازگشایی مدارس ستاد پروژه مهر استان خوزستان ثبت رکورد جهانی جابجایی کامیون با دندان توسط ابرانسان‌های خوزستانی تصاویر+فیلم خبر خوب برای مردم/یارانه معیشتی کی واریز می‌شود؟ آغازسال تحصیلی ازروزشنبه ۱۵ شهریوربا حضور دانش آموزان درمدرسه جلوس نوید شعبانی بر کرسی شهردار مجلس به مدرس خیابانی رای اعتماد نداد مکلف به تمکین از تصمیم ستاد کرونا در برگزاری مراسم محرم هستیم عروس بیروت که فیلم عروسی‌اش در لحظه انفجار جهانی شدعکس +فیلم پیام مدیر مسئول پایگاه خبری دیدبان مسجدسلیمان به مناسبت روز خبرنگار مدیریت آبفا مسجدسلیمان، اصلاح یا تغییر؟ مصاحبه سرپرستار بخش ایزوله تنفسی بیمارستان ۲۲ بهمن با برنامه شبهای کارون جلسه ستاد هماهنگی ثبت‌نام پذیرفته شدگان مقطع کارشناسی دانشگاه پیام نور برگزار شد آغاز ثبت‌نام پذیرفته شدگان کارشناسی دانشگاه پیام نور نشست ویدئوکنفرانس رییس دانشگاه پیام نور با روسای استانی اجرای برنامه ی پیاده روی بزرگ سه شنبه های سبز بدون خودرو مسائل قانونی درخصوص نفقه را بیشتر بدانید چهارمین جشنواره نانوی به میزانی دانشگاه پیام نور کرج به صورت مجازی برگزار شد چهارمین جشنواره سراسری دانشجویی فناوری نانو به صورت الکترونیکی به میزبانی دانشگاه پیام نوردر استان البرز آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه پیام نور از امروز/ ثبت نام با ۵۰ درصد شهریه حریق افتاده به جان منطقه سرگچ روستای کریم آباد با کمک پرسنل آتش نشانی سد و نیروگاه مسجدسلیمان اطفاء شد. قابل توجه پذیرفته شدگان جدید دانشگاه پیام نور استان خوزستان مدیرکل روابط عمومی دانشگاه پیام نور از اعلام مراحل اخذ کالا کارت دانشجویان خبر داد و گفت: کلیه دانشجویان برای اخذ کالا کارت دانشجویی و خرید تجهیزات آموزشی مورد نیاز خود باید ضمن مراجعه به شعب بانک قرض الحسنه مهر ایران در سراسر کشور و طی مراحل ذیل نسبت به دریافت کالا کارت اقدام نمایند. پیام تبریک و قدردانی رئیس هیئت کونگ‌فو شهرستان مسجدسلیمان ازپرسنل اداره ورزش و جوانان شروع بکار ۵۱ ایستگاه آوای ورزش در همسایگی در  استان خوزستان وزیر ارتباطات:اختصاص اینترنت به اساتید دانشگاهی و دانشجویان در سراسر کشور اجرای نمایش تعزیه در روز شهادت امام رضا(ع) در محل آستان مقدس شهدای گمنام نفتک برگزار شد. موسسه نشاط گستران جوان زاگرس اولین سمن ورزشی در مسجدسلیمان انتخاب مدیر عامل باشگاه فرهنگی ورزشی آزادگان مسجدسلیمان درگیری طایفه ای در اهواز سه کشته برجای گذاشت پیام تبریک مسئول امور بانوان اداره ورزش و جوانان بمناسبت هفته تربیت بدنی پیام تبریک ریاست هیئت ورزشهای همگانی شهرستان مسجدسلیمان بمناسبت هفته تربیت بدنی

1

نیاز طبیعی ، کمبود غیر طبیعی

 • زمان تقریبی مطالعه این خبر : 3 دقیقه
 • کد خبر : 529
 • ۰۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۱
نیاز طبیعی ، کمبود غیر طبیعی

توالت و سرویس های بهداشتی عمومی یکی از معضلات شهری در مسجدسلیمان عدم دسترسی به توالت و سرویس های دستشویی عمومی در سطح شهر می باشد شهروندانی که به هر دلیل در نقطه ی مرکزی شهر وارد می شوند در صورت نیاز به این خدمات راهی جز صبر ندارند!!!! لذا یکی از مهم ترین کاستی‌های […]

توالت و سرویس های بهداشتی عمومی

یکی از معضلات شهری در مسجدسلیمان عدم دسترسی به توالت و سرویس های دستشویی عمومی در سطح شهر می باشد شهروندانی که به هر دلیل در نقطه ی مرکزی شهر وارد می شوند در صورت نیاز به این خدمات راهی جز صبر ندارند!!!!
لذا یکی از مهم ترین کاستی‌های این شهر کمبود یا عدم وجود سرویس های بهداشتی است که برای عابرین خصوصا کسانی که در مرکز شهر به قصد خرید وارد بازار می شوند مشکلات زیادی را ایجاد کرده است.

به اعتقاد برخی کارشناسان وجود سرویس بهداشتی با رعایت استانداردها یک ضرورت فراموش شده در شهرها و مسیرهای بین راهی است که مورد غفلت شهرداری‌ها و سایر دستگاه ها قرار گرفته است.

حساسیت موضوع دسترسی داشتن به سرویس‌های بهداشتی با کیفیت تا جایی اهمیت دارد که در تقویم‌های جهانی، ۱۹ نوامبر و ۲۸ آبان ماه از سوی سازمان ملل متحد روز جهانی توالت نامگذاری شده تا بر اهمیت تأمین سرویس بهداشتی در جهان تاکید شود این در شرایطی است که در مسجدسلیمان این حق طبیعی کتمان شده است.
بیش از هرکس دیگر معضل نبود توالت های عمومی شهری را کسانی درک می کنند که استخدام اداره و شرکتی نیستند که از توالت محل کارشان استفاده کنند، کسانی مانند راننده‌های تاکسی و پیک های موتوری، مادرانی که بچه‌های کوچک دارند و … .که واقعا به سختی دچار می شوند.

سرویس بهداشتی عمومی برای کودکان، سالمندان، زنان باردار و بسیاری از افراد بیمار یک نیاز ضروری در شهر به شمار می رود، نیازی که در حال حاضر مدیریت شهری به آن توجه نکرده است.
این در حالی است که بر اساس تبصره ۲۰ماده۵۵قوانین شهرداری ها( احداث بناها و ساختمانهای موردنیاز محل از قبیل رختشوی خانه و مستراح و حمام عمومی و کشتارگاه و میدانها و باغ کودکان و ورزشگاه مطابق اصول صحیح و فنی و اتخاذ تدابیر لازم برای ساختمان خانه های ارزان قیمت برای اشخاص بی بضاعت ساکن شهر)بر عهده شهرداری ها می باشد.
برای احداث و نگهداری و همچنین مدیریت مقررات و شرایطی وجود دارد از آن جمله؛
توالت عمومی باید در مقابل دید رهگذران ساخته شود، شهروندان باید به محض احساس نیاز از این مکان بهره مند شوند.
در زمینه ویژگی های ساختمانی سرویس های بهداشتی عمومی باید به جذابیت های بصری و ساختمان سرویس، پایداری و سازگاری ساختمان با محیط زیست، نورگیری طبیعی، پوشش گیاهی اطراف ساختمان، تجهیزات جانبی و پارکینگ در نظر گرفته شود.
کارشناسان معتقدند که سرویس های بهداشتی باید در مکان هایی که حجم بالایی از عابر پیاده وجود دارد یا فضاهای عمومی و در جایی که در مسیر خطوط دید باز باشد و حتما باید در نزدیکی خطوط فاضلاب موجود باشد.
جا نمایی این سرویس های بهداشتی در سه دسته تقسیم بندی می شوند:
در سطح شهری : ایستگاه های اتوبوس و تاکسی بازار مراکز پلیس و اداری و تجاری
در سطح مناطق شهری: مساجد پارکینگ ها حسینیه ها و مراکز خرید و پاساژ ها.
در سطح محلات : پارک ها خیابان های اصلی
به طور معمول توصیه می شود که به ازای هر ۵۵۰زن و کودک و یاهر ۱۱۰۰مرد یا هر ۱۰۰۰۰فرد معلول و ناتوان یک سرویس باید وجود داشته باشد.
بر اساس آمار جمعیتی سال ۹۵ مسجدسلیمان کل جمعیت۱۱۳۴۱۹نفر است که
جمعیت ۵۷۶۵۹هزار نفری مرد آن به ۵۲چشمه سرویس بهداشتی نیاز دارد و برای جمعیت ۵۵۷۶۰هزار نفری زن نیاز به۱۰۱چشمه سرویس بهداشتی است این درحالی است که جمعیت معلولین شهر که۲۵۰۰نفر می باشند از داشتن این امکان حداقلی هم محروم هستند.
متاسفانه شهرداری در این زمینه هم اقدامی شایسته شهروندان در کارنامه ی اجرایی خود ندارد.
در طراحی سرویس بهداشتی کارشناسان مدیریت و معماری شهرسازی پیشنهاد می دهند توالت های فضاهای عمومی ۲بار در روز و۴باز در روزهای تعطیل باید نظافت کلی شوند و در مراکز تجاری ۶بار در روز در مراکز اداری ۴بار در روز و در نهایت در مراکز خدماتی ۲بار در روز باید سرویس نظافت شوند.
با نگاهی گذرا در این کمبود سرویس بهداشتی در شهر متوجه می شویم که متاسفانه این حق شهروندان نادیده گرفته شده است که شورای شهر و مجموعه شهرداری در این زمینه هم اقدامات لازم و کافی را انجام نداده اند
نادیده گرفتن حقوق شهروندی و عدم انجام وظایف شهرداری ها در این زمینه مطالبه شهروندان مسجدسلیمانی است مراکز تجمعی جمعیتی در شهر وجود دارد که می باید شهرداری در زمینه احداث سرویس های بهداشتی و مدیریت آنها اقدامات عاجل را در دستور کار خود قرار دهد.
مسئولان شهرداری و شورای شهر توجه داشته باشند تا دوماه دیگر شهر میزبان جمعیت زیادی از گردشگران است که در صورت رضایتمندی آنها باعث اعتماد مجدد و ورود دوباره آنها به شهرمان می شود پس می طلبد که مسئولین علاوه بر پارکینگ و تفریح و ….به فکر نیاز طبیعی آنها باشند.

یونس رفیعی منجزی
کارشناس ارشد جامعه شناسی

لینک کوتاه : http://didebanmis.ir/?p=529

نظر دهید:

 1. تشکر فراوان از استاد گرامی آقای رفیعی به امید روزی که صدای ما را به گوش مسئولین شهرمان برسانید و به آبادانی هرچه بیشتر این شهر بیاندیشیند و حرکتی انجام شود…

 2. واقعا لازم است به این نیاز شهروندان توجه شود ونبود ان کاملا در سطح شهر محسوس است.متقابلا شهروندان میبایست در استفاده ومراقبت مناسب وبهداشتی از این اماکن کوشا باشند .مسجدنمره یک دارای فضا وسروس های بهداشتی قدیمبی است که با توجه به مرکزیت میتواند بازسازی وبهره برداری شود. .

 3. کمی تامل در مورد رفتار خودمان

قوانین ارسال نظرات
 • نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
 • نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
 • نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
 • برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
 • نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
 • نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.
 • جهت ارسال نظرات ، حتما آدرس ایمیل خود را به صورت صحیح و بدون www وارد کنید.