تاریخ : سه شنبه, ۲۹ مهر , ۱۳۹۹ 4 ربيع أول 1442 Tuesday, 20 October , 2020

آخرین اخبار

پیام تسلیت دبیر کل حزب جمهوریت ایران اسلامی نرگس محمدی از زندان آزاد شد ثروتمندترین رئیس جمهور ایران چه کسی بود؟ ۱۵ شهریور فقط دانش‌آموزان کلاس اول و دوم به مدرسه می‌روند اطلاعیه بازگشایی مدارس ستاد پروژه مهر استان خوزستان ثبت رکورد جهانی جابجایی کامیون با دندان توسط ابرانسان‌های خوزستانی تصاویر+فیلم خبر خوب برای مردم/یارانه معیشتی کی واریز می‌شود؟ آغازسال تحصیلی ازروزشنبه ۱۵ شهریوربا حضور دانش آموزان درمدرسه جلوس نوید شعبانی بر کرسی شهردار مجلس به مدرس خیابانی رای اعتماد نداد مکلف به تمکین از تصمیم ستاد کرونا در برگزاری مراسم محرم هستیم عروس بیروت که فیلم عروسی‌اش در لحظه انفجار جهانی شدعکس +فیلم پیام مدیر مسئول پایگاه خبری دیدبان مسجدسلیمان به مناسبت روز خبرنگار مدیریت آبفا مسجدسلیمان، اصلاح یا تغییر؟ مصاحبه سرپرستار بخش ایزوله تنفسی بیمارستان ۲۲ بهمن با برنامه شبهای کارون حریق افتاده به جان منطقه سرگچ روستای کریم آباد با کمک پرسنل آتش نشانی سد و نیروگاه مسجدسلیمان اطفاء شد. قابل توجه پذیرفته شدگان جدید دانشگاه پیام نور استان خوزستان مدیرکل روابط عمومی دانشگاه پیام نور از اعلام مراحل اخذ کالا کارت دانشجویان خبر داد و گفت: کلیه دانشجویان برای اخذ کالا کارت دانشجویی و خرید تجهیزات آموزشی مورد نیاز خود باید ضمن مراجعه به شعب بانک قرض الحسنه مهر ایران در سراسر کشور و طی مراحل ذیل نسبت به دریافت کالا کارت اقدام نمایند. پیام تبریک و قدردانی رئیس هیئت کونگ‌فو شهرستان مسجدسلیمان ازپرسنل اداره ورزش و جوانان شروع بکار ۵۱ ایستگاه آوای ورزش در همسایگی در  استان خوزستان وزیر ارتباطات:اختصاص اینترنت به اساتید دانشگاهی و دانشجویان در سراسر کشور اجرای نمایش تعزیه در روز شهادت امام رضا(ع) در محل آستان مقدس شهدای گمنام نفتک برگزار شد. موسسه نشاط گستران جوان زاگرس اولین سمن ورزشی در مسجدسلیمان انتخاب مدیر عامل باشگاه فرهنگی ورزشی آزادگان مسجدسلیمان درگیری طایفه ای در اهواز سه کشته برجای گذاشت پیام تبریک مسئول امور بانوان اداره ورزش و جوانان بمناسبت هفته تربیت بدنی پیام تبریک ریاست هیئت ورزشهای همگانی شهرستان مسجدسلیمان بمناسبت هفته تربیت بدنی ماجرای قربانی شدن کودکی به علت چالش مومو در اهواز چیست؟ حقیقتی وحشتناک که در یک عکس قدیمی کشف شد! نحوه اطلاع از سهام عدالت متوفی؛ توزیع سود و اصل سهام میان وراث متوفیان نقش ارتقای فرهنگ در حفظ محیط زیست قابل توجه پذیرش شدگان مقطع کارشناسی نیمسال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ دانشگاه پیام نور استان خوزستان پیام تقدیر و تشکر خانواده پیشکسوت رسانه مسجدسلیمان از مردم و کادر بهداشت و درمان چرا در شهرستان ها نمایندگان مجلس، تک دوره ای می‌شوند؟ دو فوتی در یک روز بدلیل کرونا در مسجدسلیمان!

3
یادادشتی بقلم حسین کیارسی

نمایندگان مجلس و نظارت بر دولت

 • کد خبر : 4696
 • ۱۷ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۶
نمایندگان مجلس و نظارت بر دولت

هرگاه حداقل ۱۰ نفر از نمایندگان و یا هرکدام از کمیسیون ها عدم رعایت شئون و نقض یا استنکاف از اجرای قانون یا اجرای ناقض قوانین توسط رئیس جمهور یا وزیران و مدیران دستگاهای زیر مجموعه آنان را اعلام کنند موضوع بلافاصله از طریق هئیت رئیسه جهت رسیدگی به کمیسیون ذی ربط ارجاع میشود

دیدبان مسجدسلیمان:یادادشتی ازحسین کیارسی بهداروند
کارشناس ارشد علوم سیاسی

۱.تذکر

یکی از حقوقی که آیین نامه داخلی مجلس برای نمایندگان برسمیت شناخته است، دادن حق تذکر به رئیس جمهور و وزیران درباره یکی از وظایف آنان است، که این حق در اصل ۸۸قانون اساسی هم آمده است.

۲.سوال

حق سوال نمایندگان از رئیس جمهور و وزیران از حقوقی است، که در اصل ۸۸قانون اساسی آمده است.
که در هر مورد حداقل یک چهارم کل نمایندگان از رئیس جمهور و یا هریک از نمایندگان از وزیر درباره وظایف آنان سوال میکند که رئیس جمهور یا وزیران موظف هستند در مجلس حاضر شوند و پاسخگوی نمایندگان باشند
این جواب نباید در مورد رئیس جمهور بیش از یک ماه و در مورد وزیر بیش از ده روز به تاخیر افتد مگر با عذر موجه
اشکالی که در این اصل وجود دارد این است که سوال از رئیس جمهور و وزیران مجاز شمرده شده اما نمایندگان نمیتوانند از مدیران سازمان های مستقل دولتی و معاونان رئیس جمهور سوال کنند
(سوال از رییس جمهور و وزیران ضمانت اجرای مستقیمی ندارد، جز آنکه زمینه را برای نظارت بعدی و شدیدتر مجلس یعنی استیضاح فراهم میکند )

۳.استیضاح

شدیدترین نظارت مجلس بر عملکرد مقامات دولتی استیضاح است
براساس قانون اساسی استیضاح ممکن است از هئیت وزیران ویا شخص رئیس جمهور باشد،این نظارت مجلس از ضمانت اجرای کافی و لازم برخوردار است که ممکن است به عزل رئیس جمهور ویا وزیری انجام گیرد.
استیضاح برای وزیران وقتی قابل طرح در مجلس است که امضای حداقل ده نماینده به هیئت رئیسه تقدیم شود و وزیر ده روز مهلت دارد از خود در مجلس دفاع کند
استیضاح در مورد رئیس جمهور وقتی قابل طرح در مجلس است، که حداقل یک سوم از نمایندگان موافق استیضاح باشند و رئیس جمهور در مدت یک ماه پس از طرح در مجلس حاضر شود،در صورتی که پس بیانات نمایندگان موافق و مخالف و پاسخ رئیس جمهور دو سوم نمایندگان به عدم کفایت رئیس جمهور رای دادند مراتب در جهت بند ۱۰اصل ۱۱۰ قانون اساسی به اطلاع رهبری میرسد و رهبری هم با در نظر گرفتن مصالح کشور تصمیم میگیرد.

۴_گزارش منفی نمایندگان و کمیسیون ها

هرگاه حداقل ۱۰ نفر از نمایندگان و یا هرکدام از کمیسیون ها عدم رعایت شئون و نقض یا استنکاف از اجرای قانون یا اجرای ناقض قوانین توسط رئیس جمهور یا وزیران و مدیران دستگاهای زیر مجموعه آنان را اعلام کنند موضوع بلافاصله از طریق هئیت رئیسه جهت رسیدگی به کمیسیون ذی ربط ارجاع میشود
کمیسیون حداقل ظرف ۱۰روز موضوع را رسیدگی میکند و در صورت وارد بودن با اظهار نظر صریح گزارش خود را از طریق هئیت رئیسه به مجلس ارائه میشود.

۵.تحقیق و تفحص

یکی دیگر از ابزارهای نظارتی مجلس تحقیق و تفحص است، طبق اصل ۷۶ قانون اساسی مجلس حق تحقیق و تفحص در تمام امور کشور را دارد

نکته اول:
تحقیق و تفحص حق مجلس شورای اسلامی است نه حقی برای یک یا چند نماینده مجلس.
بنابراین اگر نماینده یا نمایندگانی تقاضای تحقیق و تفحص داشته باشند زمانی اقدام به این کار میشود که تقاضا به تصویب کمیسیون تخصصی مربوطه مجلس برسد.

نکته دوم:
با توجه به کاربرد لفظ “تمام “که از الفاظ عموم است، واضافه به کلمه “امور “نتیجه میگیریم که اصولا مجلس شواری اسلامی حق ورود به تمام امور کشور را دارد و می توان از آنها تحقیق و تفحص کند.

لینک کوتاه : http://didebanmis.ir/?p=4696
 • نویسنده : حسین کیارسی
 • ارسال توسط :
 • منبع : دیدبان مسجدسلیمان
 • 346 بازدید
 • بدون دیدگاه

نظر دهید:

قوانین ارسال نظرات
 • نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
 • نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
 • نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
 • برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
 • نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
 • نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.
 • جهت ارسال نظرات ، حتما آدرس ایمیل خود را به صورت صحیح و بدون www وارد کنید.