تاریخ : پنج شنبه, ۸ آبان , ۱۳۹۹ 13 ربيع أول 1442 Thursday, 29 October , 2020

آخرین اخبار

پیام تسلیت دبیر کل حزب جمهوریت ایران اسلامی نرگس محمدی از زندان آزاد شد ثروتمندترین رئیس جمهور ایران چه کسی بود؟ ۱۵ شهریور فقط دانش‌آموزان کلاس اول و دوم به مدرسه می‌روند اطلاعیه بازگشایی مدارس ستاد پروژه مهر استان خوزستان ثبت رکورد جهانی جابجایی کامیون با دندان توسط ابرانسان‌های خوزستانی تصاویر+فیلم خبر خوب برای مردم/یارانه معیشتی کی واریز می‌شود؟ آغازسال تحصیلی ازروزشنبه ۱۵ شهریوربا حضور دانش آموزان درمدرسه جلوس نوید شعبانی بر کرسی شهردار مجلس به مدرس خیابانی رای اعتماد نداد مکلف به تمکین از تصمیم ستاد کرونا در برگزاری مراسم محرم هستیم عروس بیروت که فیلم عروسی‌اش در لحظه انفجار جهانی شدعکس +فیلم پیام مدیر مسئول پایگاه خبری دیدبان مسجدسلیمان به مناسبت روز خبرنگار مدیریت آبفا مسجدسلیمان، اصلاح یا تغییر؟ مصاحبه سرپرستار بخش ایزوله تنفسی بیمارستان ۲۲ بهمن با برنامه شبهای کارون آزادی بیان، فرصت یا تهدید شروع به قتل عمدی؛ مجازات آن و مرجع صالح جهت رسیدگی به این جرم تکثرگرایی و توسعه سیاسی لیست محلات با بیشترین درگیری بیماری کرونا جلسه ستاد هماهنگی ثبت‌نام پذیرفته شدگان مقطع کارشناسی دانشگاه پیام نور برگزار شد آغاز ثبت‌نام پذیرفته شدگان کارشناسی دانشگاه پیام نور نشست ویدئوکنفرانس رییس دانشگاه پیام نور با روسای استانی اجرای برنامه ی پیاده روی بزرگ سه شنبه های سبز بدون خودرو مسائل قانونی درخصوص نفقه را بیشتر بدانید چهارمین جشنواره نانوی به میزانی دانشگاه پیام نور کرج به صورت مجازی برگزار شد چهارمین جشنواره سراسری دانشجویی فناوری نانو به صورت الکترونیکی به میزبانی دانشگاه پیام نوردر استان البرز آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه پیام نور از امروز/ ثبت نام با ۵۰ درصد شهریه حریق افتاده به جان منطقه سرگچ روستای کریم آباد با کمک پرسنل آتش نشانی سد و نیروگاه مسجدسلیمان اطفاء شد. قابل توجه پذیرفته شدگان جدید دانشگاه پیام نور استان خوزستان مدیرکل روابط عمومی دانشگاه پیام نور از اعلام مراحل اخذ کالا کارت دانشجویان خبر داد و گفت: کلیه دانشجویان برای اخذ کالا کارت دانشجویی و خرید تجهیزات آموزشی مورد نیاز خود باید ضمن مراجعه به شعب بانک قرض الحسنه مهر ایران در سراسر کشور و طی مراحل ذیل نسبت به دریافت کالا کارت اقدام نمایند. پیام تبریک و قدردانی رئیس هیئت کونگ‌فو شهرستان مسجدسلیمان ازپرسنل اداره ورزش و جوانان شروع بکار ۵۱ ایستگاه آوای ورزش در همسایگی در  استان خوزستان وزیر ارتباطات:اختصاص اینترنت به اساتید دانشگاهی و دانشجویان در سراسر کشور اجرای نمایش تعزیه در روز شهادت امام رضا(ع) در محل آستان مقدس شهدای گمنام نفتک برگزار شد. موسسه نشاط گستران جوان زاگرس اولین سمن ورزشی در مسجدسلیمان

1
یادداشتی به قلم شیوا ظاهری بیرگانی فعال محیط زیست

نقش ارتقای فرهنگ در حفظ محیط زیست

 • زمان تقریبی مطالعه این خبر : 3 دقیقه
 • کد خبر : 5380
 • ۲۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۶
نقش ارتقای فرهنگ در حفظ محیط زیست

مردم نقش بسیار مهمی در پاکیزه نگه داشتن محیط زیست دارند شهروندان باید بدانند که به عنوان یک شهروند موظفند معابر شهری و خیابان‌ها را تمیز نگه داشته و کوچه و خیابان‌های شهر را مانند خانه خود بدانند.

《دیدبان مسجدسلیمان 》رسیدن به توسعه پایدار نه‌ تنها متّکی بر رفاه اجتماعی و اقتصاد پایدار بوده بلکه؛ نیازمند داشتن یک فرهنگ زیست‌ محیطی در میان جوامع انسانی است.

محیط زیست یعنی محیط زندگی، محیط نفس کشیدن، محیطی که حیات ما در آن معنا پیدا می‌کند؛ فرقی هم نمی کند که این محیط، منظره درختان و بیشه زارهای بکر روستایی باشد، یا ساختمان های سنگی شهر.

زندگی انسان در محیط زیستش جریان دارد و پاکیزگی این محیط ، ضامن بقاء و سلامت اوست.

بعید می دانم کسی در طول عمر خود اسمی از محیط زیست نشنیده باشد و معنای آن را نداند؛ اما با این حال همچنان یکی از هزاران کلماتی است که در طاقچه تعریفات محبوس مانده و فقط برای حفظ کردن بچه های مدرسه، روی تخته سیاه نوشته شده و مجدد به طاقچه بی توجهی های ما باز گشته است.

محیط زیست یعنی همین کوچه ای که هر روز در خانه مان را به آن باز می کنیم، یعنی خیابان هایی که از آن عبور می کنیم و محله ای که در آن سکونت داریم.

یعنی شهر و روستا و خاکی که برای حیات در آن اقامت داریم.

حفاظت از محیط زیست یعنی حفاظت از سلامت تک تک افراد جامعه.
طبیعت و محیط زیست طبیعی در صورت پاک و سالم بودن تأثیر شگرفی بر روح و روان آدمی داشته و زندگی را شاداب و معطر می‏ کند. دیدن کوچه و خیابان هایی که در هر گوشه و کنارش کمی زباله ریخته یا درختانش خشکیده اند، یا صبحی که بدون صدای گنجشگ ها آغاز شود و تنفس هوایی آلوده، هیچ لذتی برای ما نخواهد داشت و بیماری را میهمان زندگی روزمره امان خواهد کرد.

اما سوال اینجاست که با وجود این همه نیاز به پاکیزگی محیط زیست، چه کارهایی انجام داده یا می دهیم؟

مهم ترین هدف در ارتقای فرهنگ زیست محیطی افراد جامعه؛ ایجاد شناخت در مورد اهمیت تعامل انسان با محیط زیست و تأثیر عملکرد وی به صورت منفی یا مثبت بر محیط است.

هرچه آگاهی مردم جامعه در مورد محیط زیست بیشتر باشد، اجرای قوانین و رضایت مندی آنان نیز افزایش می یابد هرچه ساختارهای توانمند سازی افراد در خصوص اجرای قوانین زیست محیطی و احساس مسئولیت در افراد بیشتر اجرا شود، رابطه مثبتی با توانمندی روانی، خشنودی و ایجاد انگیزه درونی در افراد به وجود می آید.


میزان سلامت، بهره وری و ڪیفیت زندگی افراد ارتباط نزدیڪی با شرایط و سلامت محیط آنان دارد، اقدامات مؤثر برای گسترش فرهنگ زیست محیطی:
گنجاندن مسائل مربوط به محیط زیست در برنامه آموزش قبل از دبستان، کتب درسی، برنامه های فرهنگی و اجتماعی برای شهروندان از جمله استفاده از رسانه های ارتباط جمعی، تربیت کارشناسان محیط زیست و بالاخره، گنجاندن آن در دروس دانشگاهی است.
مردم نقش بسیار مهمی در پاکیزه نگه داشتن محیط زیست دارند شهروندان باید بدانند که به عنوان یک شهروند موظفند معابر شهری و خیابان‌ها را تمیز نگه داشته و کوچه و خیابان‌های شهر را مانند خانه خود بدانند.
برای توسعه فرهنگ پاکیزه نگه داشتن شهر؛ رسانه‌ها و متولیان فرهنگی باید تلاش‌های بیشتری را انجام دهند تا مردم بیشتر به نظافت شهری اهمیت دهند؛ چرا که فعالیت‌های انسانی از هر نوعی که باشد ممکن است نوعی از آلودگی هایی را در جامعه به وجود آورد.
در آینده زمین متعلق به کودکان است.
لذا باید همواره دانش زیست‌محیطی خودمان را افزایش داده و آن را با کودکانمان به‌ اشتراک بگذاریم.

لینک کوتاه : http://didebanmis.ir/?p=5380
 • نویسنده : شیوا ظاهری بیرگانی
 • ارسال توسط :
 • منبع : دیدبان مسجدسلیمان
 • 90 بازدید
 • يک دیدگاه

نظر دهید:

 1. بسیار خوب و عالی
  آموزش محیط زیست و اهمیت آن را در مدارس با کودکان میشود نهادینه کرد

قوانین ارسال نظرات
 • نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
 • نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
 • نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
 • برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
 • نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
 • نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.
 • جهت ارسال نظرات ، حتما آدرس ایمیل خود را به صورت صحیح و بدون www وارد کنید.