تاریخ : شنبه, ۱۰ آبان , ۱۳۹۹ 15 ربيع أول 1442 Saturday, 31 October , 2020

آخرین اخبار

آزادی بیان، فرصت یا تهدید پیام تسلیت دبیر کل حزب جمهوریت ایران اسلامی نرگس محمدی از زندان آزاد شد ثروتمندترین رئیس جمهور ایران چه کسی بود؟ ۱۵ شهریور فقط دانش‌آموزان کلاس اول و دوم به مدرسه می‌روند اطلاعیه بازگشایی مدارس ستاد پروژه مهر استان خوزستان ثبت رکورد جهانی جابجایی کامیون با دندان توسط ابرانسان‌های خوزستانی تصاویر+فیلم خبر خوب برای مردم/یارانه معیشتی کی واریز می‌شود؟ آغازسال تحصیلی ازروزشنبه ۱۵ شهریوربا حضور دانش آموزان درمدرسه جلوس نوید شعبانی بر کرسی شهردار مجلس به مدرس خیابانی رای اعتماد نداد مکلف به تمکین از تصمیم ستاد کرونا در برگزاری مراسم محرم هستیم عروس بیروت که فیلم عروسی‌اش در لحظه انفجار جهانی شدعکس +فیلم پیام مدیر مسئول پایگاه خبری دیدبان مسجدسلیمان به مناسبت روز خبرنگار مدیریت آبفا مسجدسلیمان، اصلاح یا تغییر؟ مصاحبه سرپرستار بخش ایزوله تنفسی بیمارستان ۲۲ بهمن با برنامه شبهای کارون شروع به قتل عمدی؛ مجازات آن و مرجع صالح جهت رسیدگی به این جرم تکثرگرایی و توسعه سیاسی لیست محلات با بیشترین درگیری بیماری کرونا جلسه ستاد هماهنگی ثبت‌نام پذیرفته شدگان مقطع کارشناسی دانشگاه پیام نور برگزار شد آغاز ثبت‌نام پذیرفته شدگان کارشناسی دانشگاه پیام نور نشست ویدئوکنفرانس رییس دانشگاه پیام نور با روسای استانی اجرای برنامه ی پیاده روی بزرگ سه شنبه های سبز بدون خودرو مسائل قانونی درخصوص نفقه را بیشتر بدانید چهارمین جشنواره نانوی به میزانی دانشگاه پیام نور کرج به صورت مجازی برگزار شد چهارمین جشنواره سراسری دانشجویی فناوری نانو به صورت الکترونیکی به میزبانی دانشگاه پیام نوردر استان البرز آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه پیام نور از امروز/ ثبت نام با ۵۰ درصد شهریه حریق افتاده به جان منطقه سرگچ روستای کریم آباد با کمک پرسنل آتش نشانی سد و نیروگاه مسجدسلیمان اطفاء شد. قابل توجه پذیرفته شدگان جدید دانشگاه پیام نور استان خوزستان مدیرکل روابط عمومی دانشگاه پیام نور از اعلام مراحل اخذ کالا کارت دانشجویان خبر داد و گفت: کلیه دانشجویان برای اخذ کالا کارت دانشجویی و خرید تجهیزات آموزشی مورد نیاز خود باید ضمن مراجعه به شعب بانک قرض الحسنه مهر ایران در سراسر کشور و طی مراحل ذیل نسبت به دریافت کالا کارت اقدام نمایند. پیام تبریک و قدردانی رئیس هیئت کونگ‌فو شهرستان مسجدسلیمان ازپرسنل اداره ورزش و جوانان شروع بکار ۵۱ ایستگاه آوای ورزش در همسایگی در  استان خوزستان وزیر ارتباطات:اختصاص اینترنت به اساتید دانشگاهی و دانشجویان در سراسر کشور اجرای نمایش تعزیه در روز شهادت امام رضا(ع) در محل آستان مقدس شهدای گمنام نفتک برگزار شد. موسسه نشاط گستران جوان زاگرس اولین سمن ورزشی در مسجدسلیمان

1

مسئولیت اجتماعی و ارتباط آن با کرونا

 • زمان تقریبی مطالعه این خبر : 2 دقیقه
 • کد خبر : 1033
 • ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۷
مسئولیت اجتماعی و ارتباط آن با کرونا

به قلم : یونس رفیعی منجزی – کارشناس ارشد جامعه شناسی مسئولیت اجتماعی فردی شامل شرکت هر فرد در جامعه ای که در آن زندگی اجتماعی دارد، می‌باشد، که می‌توان آن را به علاقه‌مندی و حساسیت به رویداد های اجتماعی و همچنین شرکت در تغییرات اجتماعی مرتبط دانست. هر جامعه بصورت مداوم در حال تغییر […]

به قلم : یونس رفیعی منجزی – کارشناس ارشد جامعه شناسی

مسئولیت اجتماعی فردی شامل شرکت هر فرد در جامعه ای که در آن زندگی اجتماعی دارد، می‌باشد، که می‌توان آن را به علاقه‌مندی و حساسیت به رویداد های اجتماعی و همچنین شرکت در تغییرات اجتماعی مرتبط دانست.
هر جامعه بصورت مداوم در حال تغییر است. و هر کدام از ما نقشی در این تغییرات می توانیم داشته باشیم، بطور مثال در پاکسازی محیط زیست از زباله ها، با شرکت در برگزاری مراسم‌ها مانند هوای پاک .
بطور کلی مسئولیت اجتماعی فردی را می‌توان با کارهای خیریه و عام المنفعه برای حل مشکلات و مسائل مهم اجتماعی، فرهنگی و محیطی، تعریف کرد.
مسئولیت اجتماعی فردی یعنی اینکه دوست دارید چگونه با شما برخورد شود، پس هروقت در مقابل رفتار خودمان مسئولیت داشتیم میتوانیم انتظار داشته باشیم که دیگران هم متقابلا مسئولیت پذیری داشته باشند. اگر هر فرد خود را موظف به حفظ سلامت خود بداند و این حق را برای دیگران محترم دانسته و در کنترل رفتارهای پرخطر بهداشتی حساسیت بیشتری داشته باشد؛ مثلا جلوی عطسه ی خود را بگیرد یا اینکه دستکش و ماسک خود را در محیط باز رها نکند، انتظار میرود کل جامعه به سمت سلامت عمومی حرکت یکسان و بدون توقفی دشته باشد.
مسئولیت پذیری اجتماعی انتظارات فرد فرد جامعه از یکدیگر در چارچوب یک نظام اخلاقی اجتماعی را تبیین میکند. بطور خلاصه هرآنچه برای خود می پسندی برای دیگران نیز بپسند.

مسئولیت اجتماعی برای افراد تعهداتی اخلاقی می آورد تعهداتی که سبب میشود که نفع شخصی را بر نفع عمومی ارجح ندانسته و مانع ضرر به دیگر اعضا جامعه شود.

در این روزها که ایران و جهان دچار همه گیری ویروس کرونا شده است اگر فردی در جامعه مسئولیت اجتماعی داشته باشد و در حفظ سلامت خود تلاش های نماید؛ باید برای سلامت سایر افراد جامعه نیز چنین جدیتی داشته باشد.

شیوع این ویروس محک جدی برای سنجش مسئولیت پذیری اجتماعی افراد در مواجه با بحران یا مسئله اجتماعی است.
کارشناسان حوزه سلامت با هشدارهایی برای درخانه ماندن و توجه به بهداشت فردی سعی در قطع زنجیره ی انتقال این ویروس دارند. هر چه بیشتر از هویدا شدن این ویروس در جامعه میگذرد، مسئولیت پذیری اجتماعی افراد در جامعه ایران تبدیل به مسئله اجتماعی عمومی می شود.
در بررسی دیگر کشور ها مانند ژاپن و کره جنوبی و هنگ کنگ بدست آمد که زمانی فرد خود را در مقابل افراد جامعه مسئولیت پذیر بداند میتواند با تعهدات اخلاقی اجتماعی سبب رهایی جامعه از یک مشکل بزرگ و مسئله بحرانی در جامعه شود.
مسئله ای که در ایران با هجوم به منطقه بحرانی شمال یا بی توجه ای به عدم حضور در تمام اجتماعات سبب آشفتگی بیش از حد جامعه و مرگ تعداد زیادی از هموطنان شده است.
انتظار می رود جامعه فهیم ایران پس از کنترل رفتارهای اجتماعی خود نقش مسئولیت پذیری اجتماعی خود را به خوبی ایفا کند و نسبت به تعهدات اخلاقی جامعه کوشاتر باشد تا با اتکا به همگرایی و همبستگی ملی پایان دهنده زنجیره انتقال این ویروس منحوس باشد.
مسئولیت اجتماعی ما حکم می کند؛
✔از حضور در اجتماعات پرهیز کنیم
✔دستکش و ماسک خود را در محیط رها نکنیم
✔اقلام بهداشتی مانند ضدعفونی کننده ها را به اندازه نیاز تهیه کنیم و از احکتار آنها جدا خودداری کنیم
✔سلامتی خود و دیگران با رفتارهای غلط به خطر نیندازیم
✔با حضور بی جا در مراکز درمانی و مراکز آزمایشگاهی تشخیص طبی و….کادر درمانی و بهداشتی کشور را به زحمت نیندازیم
✔با در خانه ماندن استراتژی مقابله با کرونا را در پیش بگیریم.

پس در مقابل خود و دیگران مسئولیت پذیر باشیم.

لینک کوتاه : http://didebanmis.ir/?p=1033

نظر دهید:

 1. تشکر فراوان از استاد رفیعی

 2. درود بر شما و سپاس از مطلب مفید شما

 3. بسیار عالی و مفید
  امید است که همه نسبت به این مسئولیت حساس باشند

 4. بزرگترین چالش قرن حاضر درک دیگرى است.
  بسیار درود جناب رفیعی استفاده کردیم.

قوانین ارسال نظرات
 • نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
 • نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
 • نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
 • برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
 • نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
 • نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.
 • جهت ارسال نظرات ، حتما آدرس ایمیل خود را به صورت صحیح و بدون www وارد کنید.