تاریخ : سه شنبه, ۲۹ مهر , ۱۳۹۹ 4 ربيع أول 1442 Tuesday, 20 October , 2020

آخرین اخبار

پیام تسلیت دبیر کل حزب جمهوریت ایران اسلامی نرگس محمدی از زندان آزاد شد ثروتمندترین رئیس جمهور ایران چه کسی بود؟ ۱۵ شهریور فقط دانش‌آموزان کلاس اول و دوم به مدرسه می‌روند اطلاعیه بازگشایی مدارس ستاد پروژه مهر استان خوزستان ثبت رکورد جهانی جابجایی کامیون با دندان توسط ابرانسان‌های خوزستانی تصاویر+فیلم خبر خوب برای مردم/یارانه معیشتی کی واریز می‌شود؟ آغازسال تحصیلی ازروزشنبه ۱۵ شهریوربا حضور دانش آموزان درمدرسه جلوس نوید شعبانی بر کرسی شهردار مجلس به مدرس خیابانی رای اعتماد نداد مکلف به تمکین از تصمیم ستاد کرونا در برگزاری مراسم محرم هستیم عروس بیروت که فیلم عروسی‌اش در لحظه انفجار جهانی شدعکس +فیلم پیام مدیر مسئول پایگاه خبری دیدبان مسجدسلیمان به مناسبت روز خبرنگار مدیریت آبفا مسجدسلیمان، اصلاح یا تغییر؟ مصاحبه سرپرستار بخش ایزوله تنفسی بیمارستان ۲۲ بهمن با برنامه شبهای کارون حریق افتاده به جان منطقه سرگچ روستای کریم آباد با کمک پرسنل آتش نشانی سد و نیروگاه مسجدسلیمان اطفاء شد. قابل توجه پذیرفته شدگان جدید دانشگاه پیام نور استان خوزستان مدیرکل روابط عمومی دانشگاه پیام نور از اعلام مراحل اخذ کالا کارت دانشجویان خبر داد و گفت: کلیه دانشجویان برای اخذ کالا کارت دانشجویی و خرید تجهیزات آموزشی مورد نیاز خود باید ضمن مراجعه به شعب بانک قرض الحسنه مهر ایران در سراسر کشور و طی مراحل ذیل نسبت به دریافت کالا کارت اقدام نمایند. پیام تبریک و قدردانی رئیس هیئت کونگ‌فو شهرستان مسجدسلیمان ازپرسنل اداره ورزش و جوانان شروع بکار ۵۱ ایستگاه آوای ورزش در همسایگی در  استان خوزستان وزیر ارتباطات:اختصاص اینترنت به اساتید دانشگاهی و دانشجویان در سراسر کشور اجرای نمایش تعزیه در روز شهادت امام رضا(ع) در محل آستان مقدس شهدای گمنام نفتک برگزار شد. موسسه نشاط گستران جوان زاگرس اولین سمن ورزشی در مسجدسلیمان انتخاب مدیر عامل باشگاه فرهنگی ورزشی آزادگان مسجدسلیمان درگیری طایفه ای در اهواز سه کشته برجای گذاشت پیام تبریک مسئول امور بانوان اداره ورزش و جوانان بمناسبت هفته تربیت بدنی پیام تبریک ریاست هیئت ورزشهای همگانی شهرستان مسجدسلیمان بمناسبت هفته تربیت بدنی ماجرای قربانی شدن کودکی به علت چالش مومو در اهواز چیست؟ حقیقتی وحشتناک که در یک عکس قدیمی کشف شد! نحوه اطلاع از سهام عدالت متوفی؛ توزیع سود و اصل سهام میان وراث متوفیان نقش ارتقای فرهنگ در حفظ محیط زیست قابل توجه پذیرش شدگان مقطع کارشناسی نیمسال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ دانشگاه پیام نور استان خوزستان پیام تقدیر و تشکر خانواده پیشکسوت رسانه مسجدسلیمان از مردم و کادر بهداشت و درمان چرا در شهرستان ها نمایندگان مجلس، تک دوره ای می‌شوند؟ دو فوتی در یک روز بدلیل کرونا در مسجدسلیمان!

6
شیوا ظاهری بیرگانی - مدرس دانشگاه و فعال محیط زیست

محیط زیست و ارتباط آن با توسعه پایدار

  • کد خبر : 3770
  • ۳۱ تیر ۱۳۹۹ - ۸:۵۶
محیط زیست و ارتباط آن با توسعه پایدار

کارشناسان محیط زیست معتقدند کاشت درخت که توسط مردم و مسئولین در فصل های مختلف انجام می شود، همیشه ارزشمند نیست، که اخیراً برخی به گمان حمایت از محیط زیست اقدام به راه اندازی پویش های مجازی نموده و مردم را به کاشت درخت در گلدان تشویق کنند اما…

دیدبان مسجدسلیمان : محیط زیست و منابع طبیعی از مهمترین ارکان توسعه پایدار محسوب میشوند و رشد سایر بخش ها در گرو پایداری و کارکرد صحیح آنها معنا و مفهوم پیدا میکند.

پیشرفت اقتصادی، صنعتی و اجتماعی در چند دهه اخیر در کشور ما سبب شد تا از محیط زیست و منابع طبیعی بیش از ظرفیت آنها بهره برداری شود و این موضوع پیامدهای مخربی در این عرصه ها بر جای گذاشت.

بهره برداری بی رویه، بی ضابطه و غیرقانونی از مراتع و منابع طبیعی، آتش سوزی های عمدی و غیرعمدی توسط گردشگران و بعضی از ساکنین، فشارهای روز افزون برای تغییر کاربری، نداشتن فرهنگ صحیح تفرج در محیط زیست و منابع طبیعی که منجر به آلودگی های زیست محیطی و تضعیف و از بین رفتن درختان شده و از همه مهمتر بی اعتنایی و بی تفاوتی مسئولین نسبت به منابع طبیعی و محیط زیست پیرامونمان از جمله مشکلاتی است که سازمان های منابع طبیعی و محیط زیست با آن روبرو هستند و حل و فصل این مشکلات به همکاری و یاری دستگاههای اجرایی، قضایی، قانونگذاری کشور و اقشار مختلف مردم نیازمند است.

آب و خاک از مهمترین منابع طبیعی هستند که امروزه مدام در معرض آسیب توسط اشخاص حقیقی و حقوقی قرار می‌گیرند، آسیب به این منابع و همچنین آسیب به محیط زیست، قطعاً زنجیره حیاط را دچار آسیب های جبران ناپذیری خواهد کرد.

باید بدانیم همه ما در یک کشتی سفر میکنیم و تخریب قسمتی از آن کشتی باعث غرق شدن همه ما خواهد شد، لذا نباید نسبت به طبیعت پیرامونمان بی تفاوت بوده و فکر کنیم فقط وظیفه فعالان محیط زیست است که اکوسیستم را حفظ کنند، اگر همه ما دست به دست هم دهیم، میتوانیم ظرف چند سال آینده تغییرات اساسی ایجاد کرده و ویرانی محیط زیست و منابع طبیعی را به اندازه قابل توجهی کاهش دهیم.

کارشناسان محیط زیست معتقدند کاشت درخت که توسط مردم و مسئولین در فصل های مختلف انجام می شود، همیشه ارزشمند نیست، که اخیراً برخی به گمان حمایت از محیط زیست اقدام به راه اندازی پویش های مجازی نموده و مردم را به کاشت درخت در گلدان تشویق میکنند، تا این نهال ها را در روز ۱۳بدر در دل طبیعت و خاک جای دهند.

شایان ذکر است کاشت گونه های مهاجم مانند کنوکارپوس و برخی از اقلام اکالیپتوس و درختان میوه نامناسب برخلاف شرایط اقلیمی، موجب از بین رفتن و خسارت به گونه های بومی و پوشش های گیاهی مناطق مختلف می گردد.

مسئولان باید به هشدارهای کارشناسان محیط زیست توجه نموده و به طمع دستیابی به موفقیت های کوتاه مدت باعث از بین رفتن درختان، علفزارها، فرسایش خاک و ورود خسارت به منابع طبیعی و محیط زیست نگردند.

کارشناسان محیط زیست معتقدند بهترین زمان برای کاشت نهال در نیمه جنوبی کشور تا آذر ماه هر سال می باشد و بهتر است در محل رویشگاههای تخریب شده، صورت گیرد.

متأسفانه در سالهای اخیر مشاهده شده بعضی از مسئولین نظیر ادارات راهداری، آبنیرو، شهرداری ها، شرکتهای نفتی و … به طمع دستیابی به موفقیت های کوتاه مدت و جهت رفع تکلیف در کارهای عام المنفعه و … راحتترین راهها را انتخاب کرده، درختان مسیرها را قطع، پوشش گیاهی و علفزارها، آب و خاک، تپه ها و کوههای زیبای طبیعت را تخریب می نمایند و دستگاههای اجرایی و قضایی، ادارات منابع طبیعی و محیط زیست نیز بدلیل عام المنفعه و ملی اعلام شدن طرح ها و پروژه ها نمی توانند اقدامات قانونی لازم را در این خصوص اجرا نمایند و بعضاً به جریمه های نقدی اکتفا میکنند.

لذا مسئولین باید محدودیت هایی علیه فعالیتهایی که باعث تخریب محیط زیست می گردد، ایجاد نمایند و با توجه به اینکه حفظ منابع طبیعی و محیط زیست یکی از اولویت های هر کشور است، در صورت بروز هرگونه تخریب در این عرصه ها توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی، بجای جریمه های نقدی، مخربین را وادار به کاشت درختان و گونه های گیاهی سازگار با اقلیم منطقه و احیای منابع طبیعی و محیط زیست، زیر نظر کارشناسان مربوطه نمایند.

لینک کوتاه : http://didebanmis.ir/?p=3770

نظر دهید:

قوانین ارسال نظرات
  • نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  • نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  • نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  • برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  • نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  • نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • جهت ارسال نظرات ، حتما آدرس ایمیل خود را به صورت صحیح و بدون www وارد کنید.