تاریخ : یکشنبه, ۴ آبان , ۱۳۹۹ 9 ربيع أول 1442 Sunday, 25 October , 2020

آخرین اخبار

پیام تسلیت دبیر کل حزب جمهوریت ایران اسلامی نرگس محمدی از زندان آزاد شد ثروتمندترین رئیس جمهور ایران چه کسی بود؟ ۱۵ شهریور فقط دانش‌آموزان کلاس اول و دوم به مدرسه می‌روند اطلاعیه بازگشایی مدارس ستاد پروژه مهر استان خوزستان ثبت رکورد جهانی جابجایی کامیون با دندان توسط ابرانسان‌های خوزستانی تصاویر+فیلم خبر خوب برای مردم/یارانه معیشتی کی واریز می‌شود؟ آغازسال تحصیلی ازروزشنبه ۱۵ شهریوربا حضور دانش آموزان درمدرسه جلوس نوید شعبانی بر کرسی شهردار مجلس به مدرس خیابانی رای اعتماد نداد مکلف به تمکین از تصمیم ستاد کرونا در برگزاری مراسم محرم هستیم عروس بیروت که فیلم عروسی‌اش در لحظه انفجار جهانی شدعکس +فیلم پیام مدیر مسئول پایگاه خبری دیدبان مسجدسلیمان به مناسبت روز خبرنگار مدیریت آبفا مسجدسلیمان، اصلاح یا تغییر؟ مصاحبه سرپرستار بخش ایزوله تنفسی بیمارستان ۲۲ بهمن با برنامه شبهای کارون جلسه ستاد هماهنگی ثبت‌نام پذیرفته شدگان مقطع کارشناسی دانشگاه پیام نور برگزار شد آغاز ثبت‌نام پذیرفته شدگان کارشناسی دانشگاه پیام نور نشست ویدئوکنفرانس رییس دانشگاه پیام نور با روسای استانی اجرای برنامه ی پیاده روی بزرگ سه شنبه های سبز بدون خودرو مسائل قانونی درخصوص نفقه را بیشتر بدانید چهارمین جشنواره نانوی به میزانی دانشگاه پیام نور کرج به صورت مجازی برگزار شد چهارمین جشنواره سراسری دانشجویی فناوری نانو به صورت الکترونیکی به میزبانی دانشگاه پیام نوردر استان البرز آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه پیام نور از امروز/ ثبت نام با ۵۰ درصد شهریه حریق افتاده به جان منطقه سرگچ روستای کریم آباد با کمک پرسنل آتش نشانی سد و نیروگاه مسجدسلیمان اطفاء شد. قابل توجه پذیرفته شدگان جدید دانشگاه پیام نور استان خوزستان مدیرکل روابط عمومی دانشگاه پیام نور از اعلام مراحل اخذ کالا کارت دانشجویان خبر داد و گفت: کلیه دانشجویان برای اخذ کالا کارت دانشجویی و خرید تجهیزات آموزشی مورد نیاز خود باید ضمن مراجعه به شعب بانک قرض الحسنه مهر ایران در سراسر کشور و طی مراحل ذیل نسبت به دریافت کالا کارت اقدام نمایند. پیام تبریک و قدردانی رئیس هیئت کونگ‌فو شهرستان مسجدسلیمان ازپرسنل اداره ورزش و جوانان شروع بکار ۵۱ ایستگاه آوای ورزش در همسایگی در  استان خوزستان وزیر ارتباطات:اختصاص اینترنت به اساتید دانشگاهی و دانشجویان در سراسر کشور اجرای نمایش تعزیه در روز شهادت امام رضا(ع) در محل آستان مقدس شهدای گمنام نفتک برگزار شد. موسسه نشاط گستران جوان زاگرس اولین سمن ورزشی در مسجدسلیمان انتخاب مدیر عامل باشگاه فرهنگی ورزشی آزادگان مسجدسلیمان درگیری طایفه ای در اهواز سه کشته برجای گذاشت پیام تبریک مسئول امور بانوان اداره ورزش و جوانان بمناسبت هفته تربیت بدنی پیام تبریک ریاست هیئت ورزشهای همگانی شهرستان مسجدسلیمان بمناسبت هفته تربیت بدنی

2

تفاوت دوجرم کلاهبرداری وخیانت درامانت

 • زمان تقریبی مطالعه این خبر : 3 دقیقه
 • کد خبر : 3871
 • ۰۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۷
تفاوت دوجرم کلاهبرداری وخیانت درامانت

تفاوت و تشابه دو جرم ڪلاهبرداری و خیانت در امانت و میزان مجازات این جرائم را طبق قوانین موجود بدانید، و در هنگام طرح شڪواییه یڪی را بجای دیگری ننویسید و دچار هزینه ای مازاد، اطاله وقت و دادرسی نگردید.

دیدبان مسجدسلیمان:سعید کریمی کارشناس ارشد حقوق خصوصی وجه تشابهی این جرائم ڪه باعث عدم تشخیص و اشتباهِ شاڪی میگردد این است ڪه در هردو جرم قربانی از روی اراده، اختیار و به میل خود مالش را در اختیار مجرم قرار می دهد.

بهتر است اول با تعارف این جرائم آشنا شویم تا بتوانیم تفاوتهایشان را به خوبی تشخیص دهیم.
🔹ڪلاهبرداری از جمله جرائم علیه اموال است و مجازات ڪلاهبردار از جرائم درجه ۴ قانون مجازات اسلامی می باشد.
در بیان تعریف ڪلاهبرداری، ماده یک قانون تشدید مجازات مرتڪبین ارتشاء اختلاس و ڪلاهبرداری اینگونه آورده :
«هرڪس از راه حیله و تقلب مردم را به وجود شرڪت‌ها یا تجارتخانه‌ها یا ڪارخانه‌ها یا مؤسسات موهوم یا به داشتن اموال و اختیارات واهی فریب دهد یا به امور غیرواقع امیدوار نماید یا از حوادث یا پیش‌آمدهای غیر واقع بترساند و یا اسم و یا عنوان مجعول اختیار ڪند و به یڪی از وسایل مذڪور و یا وسایل تقلبی دیگر وجوه و یا اموال یا اسناد یا حوالجات یا قبوض یا مفاصا‌حساب و امثال آن‌ها تحصیل ڪرده و از این راه مال دیگری را ببرد ڪلاهبردار محسوب و علاوه بر رد مال به صاحبش به حبس از یک تا هفت سال و پرداخت جزای نقدی معادل مالی ڪه اخذ ڪرده است محڪوم می‌شود.»

🔹 ماده ۶۷۳ قانون مجازات اسلامی در خصوص جرم خیانت در امانت چنین آورده:
«هر ڪس از سفید مهر یا سفید امضایی ڪه به او سپرده شده یا به هر طریق به دست آورده، سوء استفاده ڪند، به یک تا سه‌ سال حبس محڪوم خواهد شد.»
همچنین بر اساس ماده ۶۷۴ نیز «هر گاه اموال منقول یا غیر منقول یا نوشته‌هایی از قبیل ‌سفته، چک، قبض و نظایر آن به عنوان اجاره یا امانت یا رهن یا برای وڪالت یا هر ڪار با اجرت یا بی‌اجرت به ڪسی داده شده و بنا بر این بوده است ڪه اشیای مذڪور مسترد شود یا به مصرف معینی‌ برسد و شخصی که آن اشیاء نزد او بوده، آنها را به ضرر مالڪین یا متصرفین آنها استعمال یا تصاحب یا تلف یا مفقود ڪند، به حبس ‌از ۶ ماه تا سه سال محڪوم خواهد شد.»
با توجه به این مواد، خیانت در امانت عبارت است از: استعمال، تصاحب، تلف یا مفقود ڪردن توأم با سوءنیت مالی ڪه از طرف مالک یا متصرف قانونی به ڪسی سپرده شده و بنا بر استرداد یا به مصرف معین رسانیدن آن بوده است.

🔺 بنابر تعاریف و قوانین فوق الاشاره :
ڪلاهبرداری مشتمل بر اغفال و فریب قربانی است، یعنی ڪلاهبردار با صحنه سازی و انجام مانورهای های متقلبانه قربانی جرم را فریب داده و بدین صورت رضای وی را نسبت به دادن مال به ڪلاهبردار جلب می نماید.
اما در جرم خیانت در امانت، بدون اینڪه مانور یا صحنه سازی متقلبانه ای انجام شود، قربانی به میل خود مال را در اختیار خوائن قرار می دهد.
عنصرِ نتیجه نیز در تشخیص تفاوت این جرائم مهم است زیرا در ڪلاهبرداری نتیجه ی جرم بردنِ مالِ غیر است، اما در جرم خیانت در امانت فقط ورود ضرر به مالک شرط می باشد، حتی اگر خائن از آن منتفع نگردد.
بنابراین، جرم ڪلاهبرداری به محضِ اخذ مال از سوی ڪلاهبردار ارتڪاب می یابد، در صورتیڪه جرم خیانت در امانت معمولاً اعمالی ڪه مجرم پس از اخذِ مال بر روی آن انجام می دهد باعثِ تحققِ جرم است.
🔸نڪته : عمل واحد نمی تواند واجد دو عنوان ڪلاهبرداری و خیانت در امانت باشد، زیرا ڪلاهبرداری متضمنِ عنوانِ فریب است و خیانت در امانت متضمنِ عنوان رضا بدون هیچگونه فریب یا مانور متقلبانه.
🔸نڪته : در جرم ڪلاهبرداری، تا زمانیڪه اموال توسط مجرم تحصیل نگردد؛ عمل ڪلاهبرداری رخ نداده و فقط می توان در حدِ شروع به جرم ارتڪابی، مجرم را مجازات نمود، به موجب تبصره ۲ ماده ۱ قانون تشدید مجازات مرتڪبین ارتشاء اختلاس و ڪلاهبرداری: مجازات شروع به جرم ڪلاهبرداری ساده یک سال و ڪلاهبرداری مشدد؛ دو سال حبس می باشد.

لینک کوتاه : http://didebanmis.ir/?p=3871
 • نویسنده : سعید کریمی
 • ارسال توسط :
 • منبع : دیدبان مسجدسلیمان
 • 274 بازدید
 • بدون دیدگاه

نظر دهید:

قوانین ارسال نظرات
 • نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
 • نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
 • نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
 • برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
 • نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
 • نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.
 • جهت ارسال نظرات ، حتما آدرس ایمیل خود را به صورت صحیح و بدون www وارد کنید.