تاریخ : یکشنبه, ۴ آبان , ۱۳۹۹ 9 ربيع أول 1442 Sunday, 25 October , 2020

آخرین اخبار

پیام تسلیت دبیر کل حزب جمهوریت ایران اسلامی نرگس محمدی از زندان آزاد شد ثروتمندترین رئیس جمهور ایران چه کسی بود؟ ۱۵ شهریور فقط دانش‌آموزان کلاس اول و دوم به مدرسه می‌روند اطلاعیه بازگشایی مدارس ستاد پروژه مهر استان خوزستان ثبت رکورد جهانی جابجایی کامیون با دندان توسط ابرانسان‌های خوزستانی تصاویر+فیلم خبر خوب برای مردم/یارانه معیشتی کی واریز می‌شود؟ آغازسال تحصیلی ازروزشنبه ۱۵ شهریوربا حضور دانش آموزان درمدرسه جلوس نوید شعبانی بر کرسی شهردار مجلس به مدرس خیابانی رای اعتماد نداد مکلف به تمکین از تصمیم ستاد کرونا در برگزاری مراسم محرم هستیم عروس بیروت که فیلم عروسی‌اش در لحظه انفجار جهانی شدعکس +فیلم پیام مدیر مسئول پایگاه خبری دیدبان مسجدسلیمان به مناسبت روز خبرنگار مدیریت آبفا مسجدسلیمان، اصلاح یا تغییر؟ مصاحبه سرپرستار بخش ایزوله تنفسی بیمارستان ۲۲ بهمن با برنامه شبهای کارون جلسه ستاد هماهنگی ثبت‌نام پذیرفته شدگان مقطع کارشناسی دانشگاه پیام نور برگزار شد آغاز ثبت‌نام پذیرفته شدگان کارشناسی دانشگاه پیام نور نشست ویدئوکنفرانس رییس دانشگاه پیام نور با روسای استانی اجرای برنامه ی پیاده روی بزرگ سه شنبه های سبز بدون خودرو مسائل قانونی درخصوص نفقه را بیشتر بدانید چهارمین جشنواره نانوی به میزانی دانشگاه پیام نور کرج به صورت مجازی برگزار شد چهارمین جشنواره سراسری دانشجویی فناوری نانو به صورت الکترونیکی به میزبانی دانشگاه پیام نوردر استان البرز آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه پیام نور از امروز/ ثبت نام با ۵۰ درصد شهریه حریق افتاده به جان منطقه سرگچ روستای کریم آباد با کمک پرسنل آتش نشانی سد و نیروگاه مسجدسلیمان اطفاء شد. قابل توجه پذیرفته شدگان جدید دانشگاه پیام نور استان خوزستان مدیرکل روابط عمومی دانشگاه پیام نور از اعلام مراحل اخذ کالا کارت دانشجویان خبر داد و گفت: کلیه دانشجویان برای اخذ کالا کارت دانشجویی و خرید تجهیزات آموزشی مورد نیاز خود باید ضمن مراجعه به شعب بانک قرض الحسنه مهر ایران در سراسر کشور و طی مراحل ذیل نسبت به دریافت کالا کارت اقدام نمایند. پیام تبریک و قدردانی رئیس هیئت کونگ‌فو شهرستان مسجدسلیمان ازپرسنل اداره ورزش و جوانان شروع بکار ۵۱ ایستگاه آوای ورزش در همسایگی در  استان خوزستان وزیر ارتباطات:اختصاص اینترنت به اساتید دانشگاهی و دانشجویان در سراسر کشور اجرای نمایش تعزیه در روز شهادت امام رضا(ع) در محل آستان مقدس شهدای گمنام نفتک برگزار شد. موسسه نشاط گستران جوان زاگرس اولین سمن ورزشی در مسجدسلیمان انتخاب مدیر عامل باشگاه فرهنگی ورزشی آزادگان مسجدسلیمان درگیری طایفه ای در اهواز سه کشته برجای گذاشت پیام تبریک مسئول امور بانوان اداره ورزش و جوانان بمناسبت هفته تربیت بدنی پیام تبریک ریاست هیئت ورزشهای همگانی شهرستان مسجدسلیمان بمناسبت هفته تربیت بدنی

5
به قلم سعید کریمی کارشناس ارشد حقوق خصوصی

بررسی شفافیت و قانون مداری در پاسخگویی مسئولین و تاثیر آن در سطوح مختلف جامعه

  • زمان تقریبی مطالعه این خبر : 3 دقیقه
  • کد خبر : 3469
  • ۱۹ تیر ۱۳۹۹ - ۸:۴۷
بررسی شفافیت و قانون مداری در پاسخگویی مسئولین و تاثیر آن در سطوح مختلف جامعه

اداره عمومی جامعه حق آحاد شهروندان است، شهروندان حق دارند تا در نحوه انجام خدمات شهر، استان و ڪشورشان ڪه ملک مشاع همه ی آنهاست، نظارت ڪنند و از چگونگی عملڪرد مسئولان ڪه وڪیل شهروندان محسوب می شوند، مطلع شده و از آنها سوال ڪنند و مسئولین موظند پاسخگو باشند.

دیدبان مسجدسلیمان : شفاف بودنِ امورِ عمومی و آگاهی مردم و رسانه ها از آنچه مسئولین در جامعه انجام می دهند و بر سرنوشت و زندگی آنها تأثیر دارد، زمینه و موجبی است برای پاسخگویی به صورت شفاف.

حڪومت پاسخگو، حڪومتی است ڪه پرسش ها و نڪات مبهمی را ڪه توسط مردم و رسانه ها مطرح میشود، با گوش باز بشنود و به آنها به صورت شفاف پاسخی معقول دهد.

شفافیت سبب دقت مضاعف مسئولین در تصمیم گیری شده و آنها را نسبت به بڪارگیری نظرات ذینفعان، خبرگان، فرهیختگان و عموم مردم ملزم می نماید.

شفافیت مسئولین را نسبت به قول، تصمیم و فعل خود پاسخگو میڪند.

شفافیت ساده ترین و بهترین ساز و ڪار برای مبارزه با فساد، افزایش مسئولیت پذیری و پاسخگویی، ارتقاء شایسته سالاری، مشارڪت فعال مردمی و در نتیجه افزایش ڪارآمدی و سرمایه اجتماعی است.

شفافیت امڪان بروز جرم را ڪاهش و احتمال ڪشف جرائم را افزایش می دهد؛ صراحت، برخورد شفاف و پرهیز از پنهان ڪاری، امڪان ارتڪاب به فساد اداری را محدود می سازد.

در واقع شفافیت حلقه ی گمشده زنجیره بسیاری از آرمان های نظام جمهوری اسلامی است.

ریشه ی اصلی مفاسد و مشڪلاتی ڪه امروز در ڪشور وجود دارد عدم وجود شفافیت است.

لذا اگر بتوان ساختارهای شفاف را در ڪشور گسترش داد می توان امیدوار بود ڪه مردم راحت تر و بیشتر به مسئولین اعتماد نموده و نظام را از خود بدانند و بالعڪس عدم شفافیت می تواند باعث بی اعتمادی مردم به مسئولین و حاڪمیت گردد، زیرا این احساس را به وجود خواهد آورد ڪه نظام با عدم شفافیت و عدم پاسخگویی، مردم را از خود ندانسته و برای آنها اهمیتی قائل نیست.

عدم شفافیت زمینه ی احساس فساد، بیش از اندازه ی واقعی را فراهم می نماید، زیرا رسانه های بسیاری همواره در حال مطرح ڪردن گمانه های مختلف، درخصوص عملڪرد نظام بوده و اطلاعات زیادی را بدون داشتن سند و مدرک معتبر در فضای مجازی منتشر می نمایند و این اطلاعات ڪه بعضاً نادرست و اغراق آمیزند در ڪنار عدم دسترسی به اطلاعات واقعی موجب سلب اعتماد مردم خواهد شد.

سِرِ بقای نظام اداری سالم در هر ڪشور شفافیت و اشاعه اطلاعات و دانستنی ها در میان مردم است.

در مبانی دینی و قانون اساسی ڪشور تأڪید شده است، ڪه قدرت بدون پاسخگویی فساد آور است.

مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) نیز در خصوص پاسخگویی مسئولین فرموده اند:

《حیات و پیشرفت انقلاب اسلامی منوط به ایجاد روحیه مطالبه گری در آحاد جامعه است، از نظر من هیچ کس مصونیت آهنین ندارد همه در مقابل قانون و مسئولیت‌های خودشان پاسخگو هستند و باید جواب دهند.》

لذا مسئولانی ڪه مسئولیت پذیر نیستند و از پاسخگویی گریزانند، یا گرفتار فساد قدرت شده اند یا اینڪه مزه قدرت را چشیده اند و شأن خود را بالاتر از پاسخگویی به مردم می دانند و دیگران اعم از شهروندان و حتی نهادهای قانونی را به حساب نمی آورند.

برخی قوانین در این رابطه وجود دارد امّا به خوبی اجرا نمی شوند ڪه یڪی از آنها قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات است.

قانون باید به گونه ای محڪم باشد ڪه مسئولین را وادار به شفافیت و پاسخگویی نماید و در صورت عدم پاسخگویی، مجازات هایی برای آنها در نظر گرفته شود، دستگاهی ڪه مسئول پیگیری و برخورد با مسئولان است، باید با قاطعیت با آنها برخورد نماید و هزینه های عدم پاسخگویی و شفافیت باید آنقدر زیاد باشد ڪه مسئول از عدم پاسخگویی احساس خطر ڪند، بدین صورت به طور قطع سطح مسئولیت پذیری، پاسخگویی و عملڪرد شفاف مسئولان را ارتقاء می بخشد، تا وقتی ڪه هزینه ی زیادی بابت عدم پاسخگویی و شفاف سازی و ڪتمان اطلاعات داده نشود، قطعاً مسئولان ترجیح می دهند ڪه پاسخگو نباشند؛ البته این مسائل به فرهنگ سازی و آموزش نیاز دارد.

مردم و نخبگان تنها در صورتی می توانند به مطالبه گری، سوال و انتقادات سازنده از مسئولان بپردازند ڪه اعمال و رفتار مسئولان برایشان شفاف باشد.

اداره عمومی جامعه حق آحاد شهروندان است، شهروندان حق دارند تا در نحوه انجام خدمات شهر، استان و ڪشورشان ڪه ملک مشاع همه ی آنهاست، نظارت ڪنند و از چگونگی عملڪرد مسئولان ڪه وڪیل شهروندان محسوب می شوند، مطلع شده و از آنها سوال ڪنند و مسئولین موظند پاسخگو باشند.

مهمترین سرمایه یک نظام مردم هستند، در واقع میزان همراهی مردم با رأس حاڪمیت یڪی از مهمترین فاڪتورهای قدرت هر ڪشور است.

بنابراین مسئولین می بایست با شفاف سازی و پاسخگویی به مردم با راضی نگه داشتن و همراه ڪردن آنها با نظام، ڪه از اهمیت بسزایی برخوردار است، موجب افزایش قدرت نظام حاڪمیت و ڪشور گردند.

لینک کوتاه : http://didebanmis.ir/?p=3469

نظر دهید:

قوانین ارسال نظرات
  • نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  • نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  • نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  • برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  • نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  • نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • جهت ارسال نظرات ، حتما آدرس ایمیل خود را به صورت صحیح و بدون www وارد کنید.